Reč je o mužjaku koji je kao sasvim mali mladunac prstenovan u gnezdu, pre poletanja, 10. jula 1991, što znači da je doživeo starost od više od 24 godine

DELIBLATSKA PEŠĆARA - Čuvar ribolovnog područja na Dunavu, tik uz južnu granicu Deliblatske peščare, Šandor Olajoš prijavio je početkom oktobra Pokrajinskom zavodu za zaštitu prirode zanimljiv nalaz.

U delu Peščare zvanom Dragićev hat pronašao je mrtvog orla ribara (Pandion haliaetus). Pošto je reč o vrsti koja je strogo zaštićena, čuvar je postupio po zakonu i leš sačuvao u zamrzivaču, kako bi stručnjaci kasnije mogli da utvrde uzrok uginuća.

orao-ribar.jpg
Foto: Arhiva DZPPS

Analize su, srećom, pokazale da orao nije ustreljen, pa su ornitolozi zaključili da je ptica uginula od starosti ili bolesti. Međutim, nešto drugo je privuklo njihovu pažnju. Naime, ptica je na levoj nozi nosila crni prsten sa belom oznakom 2T, dok se na desnoj nozi nalazio aluminijumski prsten sa oznakom A – 2659 Matsalu Estonia, što je jasno ukazivalo da je ptica prstenovana u Estoniji.

Kada su naši ornitolozi ovu informaciju poslali Centru za martiranje životinja, a ovaj kolegama u Estoniji, vrlo brzo je dobijena povratna informacija. Reč je bila o mužjaku koji je kao sasvim mali mladunac prstenovan u gnezdu, pre poletanja, 10. jula 1991, što znači da je doživeo starost od više od 24 godine. To je, kako se navodi u ornitološkoj literaturi, jedan od najstarijih orla ribara na svetu.

Ornitolog Ivan Đorđević iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije ističe da još uvek mnogo toga o ovoj ptici ne znamo.

"Svoj život je završila na mestu na kome se ptice sakupljaju u daleko većem broju nego igde u Srbiji. To je čuveno Labudovo okno, potez toka Dunava od ušća Morave do ušća Nere u južnom Banatu, i njemu pridodata vodena staništa. Naša obaveza je da ove ptice zaštitimo od krivolova", zaključuje Đorđević.