BEOGRAD - Pripadnici Vojske Srbije angažovani su od danas u svim opštinama u kojima je proglašena vanredna situacija usled izlivanja reka.

Oni su, kako se navodi, na mestima gde je prethodna dva dana bilo najteže, u Lučanima, Čačku, Kraljevu, Gornjem Milanovcu, Požegi, Bajinoj Bašti i Novom Pazaru, pojačane su ekipe, koje uz upotrebu inženjerijskih mašina i druge mehanizacije rade na otklanjanju posledica poplavnog talasa.


Vojska se, na preporuku vlade za angažovanje raspoloživih kapaciteta i na osnovu odluke ministra odbrane Zorana Đorđevića, od početka uključila u pružanje pomoći organima lokalne samouprave u poplavljenim područjima.

Angažovani su pripadnici Kopnene vojske, Komande za obuku i Ratnog vazduhoplovstva i PVO.

vojska-srbije-polave-angazaovanje.jpg
Ministarstvo odbrane 

Veliki broj angažovanih pripadnika stekao je iskustvo u ovakvim situacijama, radeći danonoćno na suzbijanju posledica poplava 2014. godine. Pripadnici Druge brigade Kopnene Vojske raspoređeni su u više opština u zapadnoj Srbiji, a tamo gde je najpotrebnije upućena je i mehanizacija i inžinjerijske mašine., rekao je pukovnik Muharem Fazlić, načelnik štaba Druge brigade koji je danas obišao pripadnike vojske u Lučanima i Čačku.

"Najviše radimo na izgradnji novih i ojačanju već postojećih zaštitnih bedema duž rečnih korita, a najvažnije je da pred novim poplavnim talasima obezbedimo zaštitu stanovništva”, kazao je Fazlić.

vojska-srbije-polave-angazaovanje.jpg
Ministarstvo odbrane 

Dodao je da se radi ubrzano jer se mora računati na nove opasnosti od nadolazećih voda, te da stanovništvo ugroženih područja živi u tom strahu i za njih je veliko ohrabrenje i sigurnost kada su tu pripadnici Vojske i MUP-a. „Pomoć Vojske Srbije stigla je takoreći odmah.

Nisu nas ni ovoga puta zaboravili i hvala im. Smestili smo ih u našoj mesnoj zajednici i zajedno radimo evo već tri dana. Ne znamo šta nosi novi dan, ali znamo da vojska ostaje sa nama“, kaže Zoran Živanić iz Čačka.

Na terenu sa vojnicima je i Aleksandar Ratković sa komšijama i zajedno rade na ojačanju rečnih vodotokova u okolini Čačka. „Prisustvo vojske motiviše nas da se okupimo u što većem broju tamo gde je najpotrebnije, da solidarno branimo ono što smo mukotrpno sticali, a voda nemilice odnosi“. Pripadnici Vojske Srbije angažovani su i u svim kriznim štabovima koji koordiniraju aktivnosti.

Planirano je da vojska ostane na terenu sve dok to situacija zahteva, jer će posle poplava biti dosta posla da se oštećeni objekti i saobraćajnice vrate u funkciju, navodi se u saopštenju.