BEOGRAD - Sve više Novosađana, koji će postati očevi, žele da se informišu o trudnoći svoje partnerke, zbog čega zajedno sa njima odlaze u školu za trudnice, odnosno u školu za tate.

Oni uglavnom prisustvuju predavanjima u Domu zdravlja u Ulici Zmaj Ognjena Vuka na Rotkvariji, gde uče kako da previjaju bebu, da je kupaju ili se informišu o tome kada je najbolje da bebu prvi put izvedu napolje. Kako kaže Zorica Mazalica iz novosadskog Doma zdravlja dešavalo se da očevi odlaze i na vežbe za trudnice, ali se to, zbog nedostatka prostora, ređe događa.

NOVI SAD: 8 majki ostave svoju bebu svake godine u Betaniji

otac-sin-beba.jpg
Foto: Profimedija

"Interesovanje je zaista poraslo u poslednjih nekoliko godina, ranije je delovalo kao da su žene u trudnoći same, a sada imamo mlade koji žele da učestvuju u svemu tome i to je dobro. U jednom delu edukacija im objašnjavao praktične stvari, dakle kako da previjaju bebu, šta da rade kada je kupaju, ali im ukazujemo pažnju i na promene žene nakon trudnoću, na 'bejbi bluz', odnosno produženo plakanje koje se javlja nakon trudnoće. Jednostavno ih naučimo da budu spremni u svakom trenutku da pomogu svojim partnerkama, a ne da se nađu u sred očinstva i da ne znaju šta da rade", objašnjava naša sagovornica.

otac-sin-beba.jpg
Foto: Profimedija

Sociolozi ističu da je vreme kada je žena u trudnoći bila sama prošlo, a sve više se naglašava uloga oca u trudnoći i negovanju deteta. Kao jedan od najvažnijih uticaja oca na porodicu izdvaja se odnos prema majci svoje dece, zbog čega se radionicama na kojima se pripremaju za ulogu očeva, muškarci senzibilišu i uče da bolje razumeju svoj partnerke.

tata-beba.jpg
Foto: Thnikstock

Jedan od polaznika škole za tate, Marko Rosić kaže za 021.rs da su mu znanja koja je stekao na predavanjima od velikog značaja, jer se priprema za potpuno novu ulogu u svom životu.
"Sa kursom me upoznala žena, koja je krenula u školu za trudnice i shvatio sam da zapravo ne znam puno o roditeljstvu. Mlad sam i mislim da je dosta korisno da, ne samo budući očevi, nego svi budemo upoznati sa tim kako da pomognemo nekoj trudnici ili majci. I zaista uče nas da budemo spremni za trenutak kada će dete doći na svet, negde je to i na nama, koliko sve to želimo da shvatimo. Iako sam spreman za ulogu oca i imam svoje mišljenje o roditeljstvu, sasvim je moguće da taj pogled bude potpuno drugačiji nakon porođaja. U svakom slučaju, ovakvi kursevi su korisni, jer postanemo svesni šta znači kada je neko trudan, da to nije nimalo lako, i da smo mi prvi koji bi trebalo da budu kraj njih", ističe ovaj Novosađanin.

beba-tata-muskarac-dete.jpg
Foto: Profimedia

Međutim, pored praktičnih stvari budući očevi na radionici uče i o svojim pravima, sa kojima, kako kaže Mazalica, najčešće nisu ni upoznati.

"Ne znaju oni mnogo o svojim pravima, ali kada pogledamo u kakvom vremenu živimo onda je teško i govoriti o njihovom ostvarivanju. Jednostavno, dešava se da privatnici očevima daju svega dva-tri dana odsustva, koje im može, a i ne mora biti plaćeno. Sve je to kod nas još uvek u povoju i jako teško", zaključuje Mazalica.

(Radio 021/Zoran Strika)