Od početka godine prijavljeno više od 40 maloletnika koji su sami krenuli na put ka boljem životu

Sve krizne situacije s migrantima koje su nastale kad je u našoj zemlji zahladnelo - sanirane su. U Subotici se trenutno nalazi oko 400 izbeglica, od kojih je oko 140 smešteno u Prihvatnom centru. Svima njima obezbeđeni su osnovni uslovi za život, uključujući i ishranu.

Na graničnom prelazu kod Kelebije se posle perioda stagnacije viđaju ponovo veće grupe izbeglih, koji ne žele smeštaj u Centru, već se kreću u pograničnom području, očekujući da će naći načina da pređu u susednu Mađarsku.

Među njima je i dosta dece: Centru za socijalni rad u Subotici ove godine prijavljeno je 41 maloletno lice bez pratnje odraslih. Međutim, broj dece na ovom putu je znatno veći. Među migrantima ima mnogo žena u poodmakloj trudnoći, koje u subotičkoj Opštoj bolnici često donose decu na svet. One se nakon otpuštanja iz bolnice retko prijavljuju Centru za prihvat.

Lekari bolnice su pre tri meseca zabeležili povećan broj migranata i novorođene dece, a nadležni u bolnici kažu da im obezbeđuju svu potrebnu negu.

Dr Branka Milisavljević, jedan od rukovodilaca subotičke bolnice, kaže da su u zbrinjavanje uključeni i operativni zahvati. Određeni broj pacijenata migranata prima i Dom zdravlja u Subotici i Kanjiži, kao i bolnica u Senti.
- Bilo je i carskog reza i operacija oka, dok su neki poslati u Klinički centar Vojvodine da dobiju potrebnu zdravstvenu zaštitu, posebno u hitnim slučajevima - rekla je dr Milisavljević.

U Centru za socijalni rad u Subotici, zahvaljujući donaciji Unicefa, angažovana su četiri terenska socijalna radnika za rad s migrantima, a posebno s decom bez pratnje.

Odgovorno
NEĆE BITI IZBEGLICA PO PARKOVIMA

Državni sekretar u Vladi Srbije Nenad Ivanišević najavio je da više neće biti migranata po parkovima i na otvorenim prostorima, već da će svi biti smešteni u prihvatnim centrima, a da su ukupni kapaciteti pripremljeni za oko 6.000 izbeglih iz Sirije, Avganistana i drugih zemalja.