MANASTIR MEĐU DIMNJACIMA: Bogomolja u Pančevu opstala na neobičnom mestu
Sagrađen u periodu između 1383. i 1542, manastir Vojlovica uvek je bio važno duhovno središte Donjeg Banata
Pravoslavni manastir Vojlovica postoji više od 600 godina i u svojoj burnoj istoriji je mnogo puta razaran i obnavljan.
Sagrađen je u periodu između 1383. i 1542. i uvek je bio važno duhovno središte Donjeg Banata.
Fabrički dimnjaci i postrojenja nisu uspeli da naruše mir i blagoslov koji vernici pronalaze na ovom mestu.
Obrazovanje
Pored verske uloge, manastir je bio važan i u obrazovanju i razvoju umetnosti. Mnoge ikone, portreti i spisi koji su tokom istorije nastali za potrebe Vojlovice su sačuvani, iako se mnogi od njih više ne nalaze u vlasništvu manastira, navodi portal Južni Banat.
Turbulentne promene i razaranja kroz koje je manastir, zbog svog položaja, prolazio tokom istorije nisu ga zaobišli ni u 20. veku. Nevolje počinju s nacističkom okupacijom, kad je kompleks postao logor za sveštena lica. U njemu su bili zatočeni otac Tadej, vladika Nikolaj Velimirović i patrijarh Gavrilo Dožić.
Obnova
Nova istorija Vojlovice započinje 1980-ih godina. Tada su obavljeni istraživačko-konzervatorski radovi na manastirskoj crkvi, a 1991. godine je objekat proglašen za nepokretno kulturno dobro od izuzetnog značaja.
Predanja
KAKO JE MANASTIR NASTAO
Postoji nekoliko predanja o tome kako je manastir nastao. Po nekima je izgrađen uz blagoslov despota Stefana Lazarevića, po drugima su ga napravili izgnanici iz manastira Vojlovac, a postoje i drugačija mišljenja. Ono što se sa sigurnošću zna jeste da je on sagrađen u periodu između 1383. i 1542. godine i da je oduvek bio važno duhovno središte Donjeg Banata.
VUČIĆ RAME UZ RAME SA SVETSKIM LIDERIMA: Predsednik na Samitu Evropske političke zajednice o ozbiljnim izazovima i sukobima sa kojima se suočava ceo svet (FOTO)