Ono što poljoprivrednici zaoru ili spale, Šabac bi uskoro mogao da pretvori u biomasu za toplanu. Poručuju, to je šansa za poljoprivrednike da zarade više, a za građane da dobiju najbolju uslugu po najnižoj ceni.

U Šapcu se planira izgradnja toplane na biomasu koja bi obezbedila energetsku nezavisnost grada. Računi za grejanje u tom slučaju bili bi manji, a biomasa bi se dobijala sa njiva Mačve i Pocerine pa bi i šabački poljoprivrednici bili u prilici da zarade više.

Ideja ovog grada je da pronađe jeftino gorivo koje bi zamenilo prirodni gas, čija cena ima trend rasta.

-Toplana na biomasu će omogućiti da građani imaju manje račune za grejanje, a da poljoprivrednici zarade od prodaje sirovine koja će biti iskorišćena kao energent. U budućnosti nas čeka još nekoliko koraka do konačne realizacije projekta, po principu javno-privatnog partnerstva. Očekivanja su da ćemo u oktorbu 2018. godine pokrenuti postrojenje, kazao je član Gradskog veća Šapca Slaviša Kostadinović.
sabac-toplana-biomasa-izgradnja-toplane.jpg
Promo 


Energetski menadžer Šapca Slobodan Jerotić objašnjava da je ideja da se građanima obezbedi kvalitetnija isporuka energije po nižoj ceni, kao i da se obezbedi nezavisnost od tržišta gasa.

-U planu je da se na postojeći sistem toplotnog grejanja priključi nov toplotni izvor. Pored agro-biomase, može se korisiti i drvna biomasa. Studija koju smo dobili od kolega iz Nemačke kancelarije za tehničku pomoć i saradnju, pokazuje da imamo veći potencijal agro-biomase od onog koji nam je potreban, rekao je Jerotić.

Partneri u projektu su Evropska banka za obnovu i razvoj i Nemačka razvojna agencija- GIZ.