Ambasadorka Izraela u Srbiji Alona Fišer Kam posetila je danas Šabac, grad bogate zajedničke prošlosti sa jevrejskom zajednicom, u kojem se trenutno nekadašnja sinagoga rekonstruiše u Muzej šabačkih Jevreja.

Ovo je njena prva poseta nekom od gradova u Srbiji od kada je preuzela dužnost ambasadorke.

-Čula sam o Šapcu pre nekoliko meseci i odmah sam znala da će ovo biti jedno od prvih mesta koje ću posetiti. Kada sam videla slike sinagoge od pre i ove sadašnje, bilo mi je jasno da moram da dođem i vidim šta je urađeno, rekla je ambasadorka Izraela.
gradonacelnik-sapca-i-ambasadorka-izraela.jpg
Foto: Promo

Ona je istakla da Ambasada Izraela vidi potencijal Šapca na nekoliko polja gde je moguća saradnja, kao što su kulturna saradnja, kulturna razmena, obrazovanje, poljoprivreda, privreda ali i privlačenje izraelskih turista da dođu u Šabac.

-Tokom današnje prezentacije uverila sam se koliko je Šabac atraktivan za investitore. Impresionirani smo potencijalima ovog grada i nadamo se da će Izrael moći da uzme učešće u njegovom napretku, navela je ambasadorka Izraela u Srbiji.
gradonacelnik-sapca-i-ambasadorka-izraela.jpg
Foto: Promo

Naglasivši da je Šabac počastvovan posetom ambasadorke Izraela, gradonačelnik Šapca Nebojša Zelenović podsetio je da Šabac i jevrejska zajednica imaju duge istorijske veze, protkane iskrenim prijateljstvom i međusobnim pomaganjem.

-U momentima kada je i jednoj i drugoj zajednici bilo teško, stvarali smo zajedno i štitili jedni druge. Šapčani su otvorili vrata grada za jevrejske porodice kada im je bilo najteže, a oni su ostavili dubok trag. Ponosni smo na sve što su stvorili Avram Vinaver, Stanislav Vinaver, Oskar Davičo, Bata Koen i drugi. Snažna veza između jevrejske zajednice i našeg grada obavezuje nas da uspostavimo kulturne i prijateljske veze, ali želimo da sarađujemo i u oblasti privrede. Već smo počeli pregovore sa izraelskim kompanijama, a dolazak ambasadorke treba da pomogne unapređenje saradnje, rekao je gradonačelnik Zelenović.
gradonacelnik-sapca-i-ambasadorka-izraela.jpg
Foto: Promo

O dugogodišnjoj priateljskoj vezi dve države svedoči i činjenica da su Šabac i izraelski grad Kirjat Ata gradovi pobratimi. Tokom Drugog svetskog rata Šapčani su otvorili vrata jevrejskim porodicama iz čuvenog Kladovskog transporta, pružajući im utočište i zaštitu. U Šapcu danas nema Jevreja, ali će sećanje na njih biti sačuvano u budućem Muzeju šabačkih Jevreja.