PRAVDA POSLE SEDAM DECENIJA: Vojnicima Velikog rata konačno dižu spomenik
Spomen-obeležje visoko tri metra na proleće će biti postavljeno na groblju u Gornjoj Badanji
Inicijator je Cvetin Milun Vasić iz Bogatića, rodom iz Gornje Badanje, koji je stradanje Jadra i Jadrana tokom ratova od 1912. do 1918. godine opisao u knjizi „Za otadžbinu pali nepobeđeni“.
Spomen-obeležje u školskom dvorištu lozničkog sela Gornja Badanja biće visoko skoro tri metra, urađeno prema idejnom rešenju akademskog slikara Drage Simića, a novac za izgradnju obezbediće Vasić. Ono će biti postavljeno na mestu gde su sahranjeni srpski vojnici nastradali tokom Cerske bitke sredinom avgusta 1914. godine. Među njima je i poručnik Vojislav Garašanin, jedan od najvećih junaka Cerske bitke, u kojoj je izvojevana prva srpska i saveznička pobeda u Velikom ratu. Groblje je, nažalost, kasnije zapušteno i zaboravljeno.
- Kada su Austrougari naterani u povlačenje, srpska vojska ih je žestoko gonila, pa su vojnici Trećeg pešadijskog puka Moravske divizije na brzinu, u školskom dvorištu u Gornjoj Badanji, sahranili svojih 18 saboraca. Meštani su ratno zatišje 1915. iskoristili da urede i ograde vojničko groblje, imena znanih boraca ispišu na krstovima, a na centralnom mestu podignu veliki hrastov krst s natpisom „Mir pepelu palih vitezova - junački poginuše braneći otadžbinu‘‘ - priča Milun Vasić.
Groblje je održavano sve do jeseni 1944. godine, kada je došla nova vlast koja nije odavala dužnu počast junacima Prvog svetskog rata i s vremenom je grobove prekrila trava.
T. Ilić
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore