U velikoj akciji „Nikad nemoj da izazivaš sudbinu“ Kikinđani dobili 20 auto-sedišta i prošli odgovarajuću teorijsku i praktičnu obuku kako da ih koriste

Crna statistika, prema kojoj je u Srbiji u proteklih deset godina poginulo 220 dece, od kojih je polovina stradala u automobilu, navela je nadležne da povuku konkretne poteze.
kikinda-deca-saobracaj-akcija-nikad-nemoj-da-izazivas.jpg
Saša Urošev 

Tim pre što se na srpskim putevima tek svako četvrto dete bezbedno prevozi u automobilu. Povrede, ali i teže posledice mogu da se izbegnu pravilnom upotrebom dečjih auto-sedišta. Iz tog razloga je pokrenuta nacionalna kampanja „Nikad nemoj da izazivaš sudbinu“, tokom koje su predstavnici Agencije za bezbednost saobraćaja u 20 gradova širom Srbije uručili više od 500 dečjih auto-sedišta.

Kikinđani su dobili 20 auto-sedišta, a najpre su prošli odgovarajuću teorijsku i praktičnu obuku kako da ih koriste.
- Cilj ove edukacije jeste podizanje svesti građana Srbije o značaju upotrebe dečjih auto-sedišta. Svega 40,2 odsto roditelja u našoj zemlji ih pravilno koristi. Imamo zajednički cilj, a to je da se poveća upotreba dečjih zaštitnih sistema, i to na 85 odsto. U Kikindi taj procenat iznosi 51,7 odsto, dok je van naselja drastično manji, samo 17,1 odsto. Sve ispod 70 odsto je nedovoljno - precizirao je Branko Stamatović, predstavnik Agencije za bezbednost saobraćaja.
kikinda-deca-saobracaj-akcija-nikad-nemoj-da-izazivas.jpg
Saša Urošev 

Polaznici obuke saznali su iz prve ruke kako da odaberu adekvatno dečje auto-sedište. Ukazano im je i kako se pravilno postavljaju auto-sedišta okrenuta u smeru vožnje, ali i ona koj su okrenuta unazad.
- Mislim da ću nakon ove edukacije biti još odgovornija. Suprug i ja veoma vodimo računa o tome kako prevozimo ćerkine unuke. Dosta toga novog i korisnog sam saznala. Auto-sedište darovaću malom unuku, koji s roditeljima živi u Beogradu - rekla je Milanka Radočaj.


Saša Urošev