Pre samo nekoliko godina u šabačkim selima bilo je zasađeno tek stotinak hektara jagode. A onda je Grad Šabac rešio da poljoprivrednicima pomogne konkretnom merom. Sada je 1200 hektara pod jagodom, a proizvođači zarade više od 15 miliona evra.

Šabački jagodari počeli su proizvodnju na nekoliko stotina hektara, a onda je 2008. godine Grad Šabac rešio da im pomogne subvencionisanjem kopanja dubinskih bunara. Kada su dobili osnovni uslov za kvalitetnu jagodu – vodu iz dubinskih bunara za navodnjavanje, počelo je širenje proizvodnje koja se trenutno prostire na 1200 hektara. Šabac je svakom poljoprivredniku koji je investirao u kopanje bunara dao pola novca, odnosno 20 evra po dužnom metru. Od 2008. godine iskopano je 496 bunara, a Šabac je pomogao poljoprivrednicima sa 700.000 evra.
berba-jagoda-u-pocerini.jpg
Foto: Promo

Željko Lazarević iz Grušića ima 80 ari pod jagodom, a svakodnevno za branje angažuje desetak radnika.

-Planiramo da proširimo zasad jagode. Isplati se, a naročito ove godine. Ove godine iskopali smo dubinski bunar za navodnjavanje jagode koji nam je bio neophodan, a koštao je 650.000 dinara. Subvencijom Grada pokrićemo deo troškova, zadovoljan je Lazarević.

Proizvođači jagoda iz šabačkog kraja zarade u sezoni maj-jun više od 15 miliona evra, a za branje jagoda uposle više od 6000 sezonskih radnika.
berba-jagoda-u-pocerini.jpg
Foto: Promo

Zamenik gradonačelnika Šapca Dušan Kostadinović rekao je prilikom posete pocerskom selu Grušić da Šabac sprovodi konkretne mere za pomoć poljoprivredi koje daju rezultate.

-Prinosi i kvalitet jagode povećani su za tri do četiri puta. Zato danas ponosno možemo reći da se u našem kraju proizvodi najviše voća u celoj zemlji. Naša politika u poljoprivredi je vrlo konkretna i jasna, svaka mera i projekat koji realizujemo ima cilj da omogući našim poljoprivrednicima da zarade više od posla kojim se bave, podvukao je Kostadinović.
berba-jagoda-u-pocerini.jpg
Foto: Promo

Šabac je i ove godine raspisao konkurs za subvencionisanje kopanja dubinskih bunara na koji se poljoprivrednici mogu javiti do 31. oktobra i očekivati povraćaj 30 odsto uloženih sredstava, ukoliko ispune uslove konkursa.

POGLEDAJTE BONUS VIDEO:

Mala, slatka, zdrava jagoda: Najzdravija hrana za srce koja usporavaju starenje (VIDEO)