Elektrošumadiju tužilo 10.000 Kragujevčana
KRAGUJEVAC - Kragujevačku Elektrošumadiju je zbog računa sa zastarelim dugovanjima tužilo oko 10.000 građana. Dosad je pozitivno rešeno 1.790 tužbi, a preduzeće je za troškove advokatima i za sudske takse platilo 123 miliona dinara.
"Reč je o tužbama koje su kupci u protekle tri i po godine podneli protiv Elektrošumadije za utvrđivanje visine duga za utrošenu električnu energiju", izjavio je Nikola Pavićević, rukovodilac kabineta elektrodistributivnog preduzeća Centar u čijem je sastavu i Elektrošumadija.
Naglašavajući da su zastupnici Elektrošumadije ulagali prigovore da su takve tužbe nedozvoljene, Pavićević je naveo da je prvih 526 tužbi podneto 2009, a najviše u 2011. godini - čak 6.191. Prema njegovim rečima, presude su izrečene u 1.790 tužbi. Nešto više od 8.000 predmeta je trenutno u statusu mirovanja jer je u međuvremenu, posle zatraženog mišljenja, Vrhovni kasacioni sud doneo stav da takve tužbe nisu dozvoljene.
"Ukupni sudski troškovi koje smo platili iznose oko 123 miliona dinara, znači po svim osnovama - i sudske takse i troškovi advokata i sve ostalo što prate sudske presude. To je veliki iznos i dosta je opteretio poslovanje i Elektrošumadije i privrednog društva Centar", naveo je Pavićević.
On je istakao da je krajem marta formirana Radna grupa koja treba da utvrdi sve okolnosti po pitanju podnetih tužbi, da li je bilo propusta u radu i šta dalje preduzeti.
"Advokati su naplatili troškove po tim tužbama koje je sud , a da li ima neke odgovornosti u okviru Elektrošumadije i zaposlenih to će ispitati Radna grupa koja je formirana rešenjem direktora privrednog društva Centar. Kada Radna grupa završi posao izveštaj će biti dostupan i onda ćemo videti da li ima neke odgovornosti zaposlenih u Elektrošumadiji", rekao je Pavićević.
Navodeći da je Kragujevac jedini grad gde je toliko korisnika tužilo isporučioca električne energije, dok je u pojedinim gradovoma zabeleženo tek po nekoliko slučajeva, Pavićević je dodao da oko 66.000 Kragujevčana za utrošenu struju duguje 3,6 miliona dinara.
Najviše građana, oko 17.500, duguje od 10.000 do 50.000 dinara, dok njih oko 9.500 ima dug koji premašuje 100.000 dinara.
"Elektrošumadija podnosi tužbe da bi sprečila zastarevanje duga. Ona, međutim, ima više od 90.000 kupaca, to je veliki broj i teško je pratiti redovno u određenim ciklusima sve kupce da dugovanja ne uđu u zastarelost. Tu imamo i malih i velikih dužnika, tako da zbog ovog velikog broja tužbi koje su podnete protiv Elektrošumadije svi naši pravni zastupnici, svi naši advokati su bili angažovani samo na tim tužbama", rekao je Pavićević.
Posle stava Vrhovnog kasacionog suda da nisu dozvoljene tužbe građana koji osporavaju obračunati dug za struju zbog zastarelosti, nadležni u Osnovnom sudu najavljuju da će sve tužbe koje nisu rešene biti odbačene kao neosnovane.
Navode i da su presude u 1.790 tužbi donete po zakonu o obligacionim odnosima da potraživanja zastarevaju na period od godinu dana. Građani koji čekaju na presude kažu da će pravdu zatražiti u Strazburu jer su dovedeni u neravnopravan položaj u odnosu na građane koji su dobili presude.
VUČIĆ ČESTITAO NAJRADOSNIJI PRAZNIK Božić nas inspiriše da otvorimo svoja srca! Mir i ljubav ostaje naš čvrsti oslonac i tačka okupljanja oko najviših vrednosti