SPREMNI DA TERAJU DO STRAZBURA: 3.000 pirotskih radnika traži neisplaćene plate od vlade
PIROT - Oko 3.000 radnika bivših društvenih preduzeća u Pirotu na osnovu izvršnih sudskih presuda od Ministarstva finansija i Vlade na osnovu Uredbe očekuju da im isplate zarade koje im nisu isplatili poslodavci.
Prema rečima predsednika Veća Saveza Samostalnih sindikata Pirota Rodoljuba Ćirića, oni su samo deo grupe od više od 82.000 radnika koji od Vlade potražuju svoje zarade u iznosu oko 350 miliona evra i spremni su da svoja prava potraže na Sudu za ljudska prava u Strazburu. "Za pregovore smo sa Vladom kako bi se do kraja godine definisao način i rokovi isplate zaostalih zarada", rekao je Ćirić.
Jordan Adnonović, koji je u jednom građevinskom preduzeću radio 30 godina, a koji je bez posla 13 godina, rekao je da mu s kamatama duguju oko tri miliona dinara.
"Imamo vansudska poravnanja. Iako imam izvršno sudsko rešenje dužni su mi 17 plata. Šutnuli su nas na ulicu gole, bose i gladne. Nadam se da će nam Sindikjat pomoći u dugogodišnjoj borbi da ostvarimo prava jer nam dosad niko nije pomogao. Ako se desi da ova naša akcija uz pomoć Sindikata ne uspe, onda ćemo tužiti državu Srbiju Sudu za ljudska prava u Srazburu", rekao je Andonović.
Bivši radnik preduzeća "Lola Sarlah" Desimir Pavlović rekao je da mu je poslodavac ostao dužan oko 22 miliona dinara. "Radio sam 40 godina, otišao sam u penziju koja je mala i od koje ne može da se živi. Pre pet godina stečajni upravnik mi je isplatio oko 13.000 dinara, od 22 miliona koliko mi duguju", rekao je Pavlović.
Predsednik Veća Saveza Samostalnih sindikata Pirota Rodoljub Ćirić podsetio je da je Vlada Srbije 2012. godine donela Uredbu o evidentiranju neisplaćenih potraživanja radnika društvenih preduzeća po izvršnim sudskim rešenjima a na osnovu presuda Suda iz Strazbura.
"Očekujemo da država svoje Uredbe poštuje. Imamo presude u korist radnika a država se obavezuje da te zarade isplati. Pisali smo i predsednici Vlade Ani Brnabić, ali nismo naišli na razumevanje Vlade. Ne znamo da li će i kako Vlada ispoštovati ovu Uredbu. Želimo da čujemo šta radnici misle. Za mirno sam rešavanje problema kako se ne bi žalili Ustavnom sudu ili Sudu u Stazburu", rekao je Čirić.
Ćirić dodaje da je vrlo teško reći koliko je radnika u Pirotu.
"Prema nekim podacima o firmama koje su bile društvena preduzeća, negde
oko 3.000 radnika iz Pirota potražuje svoje neisplaćene zarade. Reč je o preduzećima Nišavska dolina, Dragoš, Polet, Kartaljević, Angropromet, Termomont, Pobeda, Piroteks, Galanteks, Krzanara, Progres... ", rekao je Ćirić. On je dodao da je pre godinu dana formirana Radna grupa koja će s predstavnicima ostalih gradova izvršiti pritisak na Vladu.
"U Srbiji je prijavljeno 82.486 radnika koji potražuju svoje zarade a iznos je negde oko 350 miliona evra", rekao je Ćirić.
(Kurir.rs/Beta/Foto: Fonet)
VUČIĆ RAME UZ RAME SA SVETSKIM LIDERIMA: Predsednik na Samitu Evropske političke zajednice o ozbiljnim izazovima i sukobima sa kojima se suočava ceo svet (FOTO)