U Vranju je povodom obeležavanje 140. godišnjice oslobođenja grada od Turaka prof. dr Momčilo Pavlović, direktor Instituta za savremenu istoriju u Beogradu, priredio predavanje pod nazivom „Oslobođenje juga Srbije u Drugom srpsko-turskom ratu“.

U svom izlaganju dr Pavlović je govoreći o 31. januaru, danu kada je Vranje oslobođeno nakon viševekovnog ropstva od Turaka, istakao je da je to najznačajniji datum i da je tada ovaj deo bio sedište vojnog okruga.

pavlovic.jpg
Foto: Tanja Stamenković

"Srpska vojska je stvorila realnost na terenu, koja je bila osnov za pregovore", naglasio je Pavlović navodeći da mi odajemo zahvalnost srpskim ratnicima, nosimo na plećima žrtve, kao i da je naša sadašnjost opredeljena prošlošću.

predavanje.jpg
Foto: Tanja Stamenković

Govoreći i o borbama koje su vođene u okolini Vranja i koje su trajale četiri dana, Pavlović je naglasio da nikada Srbija nije bila sama, niti izolovana. U okviru svog izlaganja, dr Pavlović je postavio u širi kontekst oslobođenja južne Srbije, pri čemu se osvrnuo i na pomoć Rusije prilikom borbenih aktivnosti.

izlozba.jpg
Foto: Tanja Stamenković

U maloj sali Galerije Narodnog muzeja priređena je istoimena izložba. Događaji koji su prethodili oslobođenju predstavljeni su kroz 88 dokumenata. Izložbu Istorijskog arhiva u Vranju, koja nosi naziv "31. januar", Vranjanci će moći da je pogledaju do kraja februara.

vranje.jpg
Foto: Tanja Stamenković

"Izložba sadrži dokumenta koja pripadaju raznim ustanovama i institucijama u Srbiji. Izložena dokumenta svedoče o oslobođenju, o priključivanju ovih krajeva Kneževini Srbiji, o Berlinskom kongresu i o proglašenju nezavisnosti Kneževine Srbije na Berlinskom kongresu", rekla je autorka izložbe Branka Janačković.

(Kurir/T.S.)

Foto: Tanja Stamenković