Otpušteno 10 radnika "Kronošpana" zbog sindikata
KRAGUJEVAC - Granski sindikat industrije, energije i rudarstva "Nezavisnost" saopštio je da je fabrika "Kronošpan" u Lapovu otpustila 10 mladih radnika zato što su članovi tog sindikata, čime grubo krši radnička prava, dok u poslovodstvu tvrde da su finansijske poteškoće u poslovanju jedini kriterijum za prekid radnog odnosa.
Granski sindikat industrije, energije i rudarstva "Nezavisnost" u saopštenju je ocenio i da je otpuštanje radnika u "Kronošpanu" "udar na sindikalni pokret u Srbiji kojim se šalje opasna poruka zastrašivanja mladih radnika da ni slučajno ne pokušavaju da se sindikalno organizuju".
Takođe, taj Sindikat ocenjuje, da poslodavci vešto koriste trenutak da se bezobzirno obračunaju sa radnicima i sindikalnim pokretom u Srbiji dok se čeka na formiranje nove vlade, i poziva nadležne državne organe i buduće predstavnike vlasti da hitno reaguju.
Finansijski direktor "Kronošpana" Lana Mošić rekla je, međutim, "da je poslovodstvo, zbog finansijskih poteškoća, bilo prinuđeno da napravi reorganizaciju, kao i da nije tačno da su svih 10 zaposlenih koji su proglašeni tehnološki viškom članovi sindikata "Nezavisnost".
"Naše preduzeće ostvaruje finansijske gubitke i u procesu organizacionog restrukturiranja pokazalo se da pojedina radna mesta trenutno nisu potrebna", rekla je Mošić, naglašavajući da je krajnji cilj te reorganizacije stabilizacija trenutnog poslovanja i opstanak na tržištu u Srbiji i regionu.
Pored navoda da je poslovodstvo "Kronošpana" 10 mladih radnika, bez ikakve najave, otpustilo u jednom danu i da je to učinjeno samo zato što su ti radnici članovi tog sindikata, Granski sindikat industrije, energije i rudarstva "Nezavisnost" u saopštenju podseća da je država Srbija, parama poreskih obveznika, uložila značajna sredstva za otvaranje radnih mesta i na 10 godina tu fabriku oslobodila plaćanja poreza i doprinosa lokalnoj samoupravi.
Direktorka Mošić naglašava da svih 10 radnika koji su proglašeni tehnološkim viškom trenutno koriste godišnji odmor, te i da će im radni odnos biti prekinut od avgusta.
Ona je podsetila da je "Kronošpan" od države dobio 2.500 evra po radnom mestu, ali je i istakla da fabrika trenutno ima nešto više od 140 zaposlenih, a aneksom ugovora sa državom predviđeno je zapošljavanje 130 radnika, za koliko radnih mesta je i dobijeno para.
Fabrika "Kronošpan" otvorena je pre dve godine i tada je najavljena izgradnja još dve fabričke hale, zapošljavanje do 1.000 radnika i ukupna ulaganja od 320 miliona evra.
"Kronošpan je uložio 120 miliona evra u pogon u Lapovu u vreme najveće ekonomske krize i ni u jednom momentu nije odustao od započete investije", rekla je Mošić i rekla da je ekonomska kriza razlog što se kasni sa drugom i trećom fazom razvoja fabrike.
Fabrika pločastog materijala od drveta "Kronošpan" deo je austrijsko-nemačkgo koncerna, i trenutno u Lapovu proizvodi samo ivericu u boji. Za izgradnju fabrike, koja je tik uz Koridor 10, "Kronošpan" je kupio 55 hektara zemljišta plativši vlasnicima 300 evra po aru.
Ova fabrika je, prema podacima Regionalne privredne komore Kragujevca, među 10 najvećih izvoznika, ali i uvoznika u regionu Šumadije i Pomoravlja.
Sindikat postavlja pitanje - "da li je uslov za dolazak kompanije "Kronošpan" i sličnih kompanija koje dolaze u Srbiju, bio da se radnicima zabranjuje sindikalno organizovanje, da mogu kada im se ćefne da otpuštaju radnike i pri tome radnicima da isplaćuju najniže zarade u regionu Zapadnog Balkana?".
"DANAS SU POKUŠALI DA SPREČE DA PENZIONERI U SRBIJI DOBIJU POVIŠICU U DECEMBRU" Vučić o opoziciji: Možete misliti kakva bi to katastrofa bila