PROJEKAT MOJA OPŠTINA, MOJ GRAD Gradonačelnica o privrednim aktivnostima: Investitori vole Kruševac
Jasmina Palurović, gradonačelnica Kruševca, kaže da su investicionu aktivnost u proteklom periodu obeležili radovi na izgradnji poslovnih kapaciteta domaćih i stranih privrednih subjekata, kao što su "Kromberg & Šubert", "Lidl", "Henkel", "Kuper tajer end raber kompani Serbija", kao i izgradnja fabrike za prečišćavanje otpadnih voda i aerodroma Rosulje, čiji su radovi u toku.
- "Kromberg & Šubert" je nemačka kompanija u oblasti automobilske industrije koja se bavi proizvodnjom žičanih sklopova i modula. Prva faza izgradnje fabrike je završena, a planirana investiciona ulaganja su u iznosu od 28,9 miliona evra, čime je obezbeđeno otvaranje 2.500 novih radnih mesta u prvoj fazi, dok je u drugoj planirano proširenje proizvodnih kapaciteta i zaposlenje još 1.500. Tu je i nemački trgovinski lanac "Lidl", ali i "Nepi rijal estejt prodžekt", koji je kupio parcelu na lokaciji Stari aerodrom u nameri da izgradi moderan objekat za zabavu, gde će biti zaposleno 300 ljudi. "Henkel" zapošljava 400 ljudi, dok je kompanija "Kuper tajer end raber kompani Serbija" postala jedna od najuspešnijih firmi u svetu, a trenutno zapošljava 615 radnika - nabraja gradonačelnica Kruševca neke od najznačajnijih investicija u ovom gradu.
Gradonačelnica ističe da je prošle godine započeta izgradnja aerodroma Rosulje, čija je prva faza vrednosti približno 100 miliona dinara završena:
- Već su završeni svi grubi građevinski radovi koji prethode izgradnji travnate poletno-sletne staze, hidrotehničkih, elektroenergetskih, telekomunikacionih i signalnih instalacija. Urađeni su i pripremni radovi za izgradnju unutrašnjih saobraćajnica s parking prostorom, kao i priprema prostora za hangar s pratećim sadržajem.
Takođe, ističe da u prilog poboljšanju privrednog ambijenta u Kruševcu govori činjenica da su u prethodnom periodu rešeni statusi dva velika preduzeća.
- FAM je usvojen UPPR kojim je omogućeno funkcionisanje fabrike na tržištu, trenutno je uposleno 220 radnika, a isti model primenjen je i na "Trajal korporaciju". Time su dobili priliku da opstanu na tržištu i zadrže 1.223 radna mesta. Tu su i HI "Župa", koja je kupljena od domaćeg investitora "Eukona", kao i preduzeće za proizvodnju hleba i peciva "Branko Perišić", koje je sklopilo ugovor s kompaniji "Agrofinans", što je prvi korak za budućoj uspešnoj prodaji. Rešen je i problem preduzeća IMK "14. oktobar" koje je kupila kompanija "SCMG 14. oktobar" d. o. o. Beograd. Ona je ćerka firma češke kompanije u okviru koje posluju "Tatra kamioni", "Tatra vojna vozila", "Avija" i "Dako" - naglasila je ona.
D.G.
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana