U interaktivnim radionicama, uz brojna predavanja i posebne programe, mališani uče o srpskom nacionalnom i kulturnom identitetu, istoriji, tradiciji i kulturi, a cilj akcije je jačanje njihovih veza sa maticom

TARA - U Školi prijateljstva nevladine organizacije "Naša Srbija", koja se održava na Tari od 1. jula do 10. avgusta, počeo je drugi programski deo "Srpski kod", koji je treću godinu za redom okupio 200 dece srpske nacionalnosti iz osam zemalja u regionu, saopšteno je danas iz te organizacije.

Devojčice i dečaci su, u 12. Školu prijateljstva, stigli iz Kučevišta i Starog Nagoričana u Makedoniji, Bijelog Brda i Vukovara u Hrvatskoj, Andrijevice i Plužina u Crnoj Gori, Budimpešte i Batanje u Mađarskoj, Temišvara u Rumuniji, Skadra u Albaniji, Ljubljane i Novog Mesta u Sloveniji, Drvara i Bosanskog Grahova u Bosni i Hercegovini.

U interaktivnim radionicama, uz brojna predavanja i posebne programe, mališani uče o srpskom nacionalnom i kulturnom identitetu, istoriji, tradiciji i kulturi, a cilj akcije je jačanje njihovih veza sa maticom.
Program je deo kulturno-obrazovnog projekta "Srpski kod" koji je "Naša Srbija" pokrenula uz podršku kompanije "Holcim" sa kupcima.

Prvi tematski deo Škole prijateljstva bio je multietnički seminar "Dani prijateljstva", pod pokroviteljstvom Vlade Vojvodine, a njegovi polaznici su bila deca različitih nacionalnosti koja žive u Srbiji.

Mališani su u radionicama seminara obrađivali teme multikulturalnih vrednosti, učili o ličnom i grupnom identitetu, kako se boriti protiv stereotipa i predrasuda i doprinositi jačanju razumevanja i uzajamnog poštovanja među ljudima.
Do kraja Škole, koja se održava u hotelu "Beli bor" Vojne ustanove "Tara", u njoj će boraviti još 400 dece srpskih mališana iz zemalja u regionu, kao i dece iz srpskih enklava na Kosovu i Metohiji, a organizatori očekuju da će tokom trajanja Škole prijateljstva u njoj učestvovati 800 mališana.

Kako se dodaje u saopštenju, pored radionica obrazovno - vaspitnog sadržaja, svim polaznicima su na raspolaganju i brojne kreativne radionice, kao što su škola etnologije, ekologije, slikanja, vajanja, glume, muzike, folklora, škola za izviđače i druge.

Mališani mogu učestvovati i u školama sporta u okviru koje se mogu opredeliti za košarku, odbojku, ritmičku gimnastiku, fudbal ili tenis, šetnje po okolini i upoznavanje s prirodnim lepotama Nacionalnog parka Tara.
Decu će, kako je najavljeno, posetiti brojne poznate ličnosti koje će se družiti sa njima, a generalni pokrovitelj Škole prijateljstva je "Banka Inteza".