U Vranju je polaganjem venaca i cveća na spomenik "Žene Škotske" ispred Doma zdravlja, odata počast heroinama koje su lečile ranjene vojnike i ovdašnje stanovništvo u Velikom ratu.

Prisutnima se najpre obratio doktor Vukašin Antić podsetivši da su pripadnice bolnice “Žene Škotske” došle u Vranje pre tačno 100 godina i vranjsku kasarnu pretvorile u modernu bolnicu .

"Toliko su one ulagale napora, sanitetskog materijala da kasarnu pretvore u bolnicu, jer bolnice nije bilo od Skoplja do Niša. Ono što želim da naglasim za sve mlade generacije je to da su sve obavljale dobrovoljno i volonterski u cilju humanosti, samožrtvovanja i zato im treba zaista odati dužnu počast. To su uglavnom bile žene plemenitog roda, lordovske kćeri koje su samo iz svojih plemenitih osećanja došle u Srbiju. Nekoliko meseci kasnije od njihovog dolaska nastupila je epidemija pegavog tifusa gde su se one uhvatile u koštac sa ovom epidemijom. Jedna sestra je i umrla, razbolevši se tako što je negovala bolesnike. U Vranju su provele godinu dana od 1918. do 1919. i dale jedan nemerljiv doprinos ne samo u lečenju bolesnika i ratnika nego i u lečenju građana grada Vranja i okoline", naglasio je Antić.

dsc02306.jpg
T.s. 

Gradonačelnik Vranja Slobodan Milenković je rekao da u vremenu kada se dičimo jednim od najslavnijih trenutaka srpske istorije, obeležavanju celog veka od proboja Solunskog fronta sa dužnim pijetetom evociramo sećanje na požrtvovanost i nemerljiv doprinos pripadnica bolnice “Žene Škotske” na očuvanju srpske nacije u neopisivoj dobroti u Prvom svetskom ratu.

dsc02321.jpg
T.s. 

"Danas se sećamo svih neustrašivih odreda savezničkih sanitetskih misija, neprolazne slave doktorke Emsli Haton, ali i lekarki i medicinskih sestara koje su u plemenitoj misiji neretko i same ostavljale svoje živote, poput Vranjancima omiljene Agnel Erl. Legendarne heroine ostavile su neizbrisiv trag i pokazale da istinski altruizam ne poznaje barijere. Ne govorimo samo o istorijskoj i tradicionalnoj vrednosti Hipokratove zakletve, već o ljudskosti koja nikada ne sme da iščezne. Njihovi podvizi večno će sijati kroz istoriju Vranja", naglasio je gradonačelnik Milenković.

dsc02288.jpg
T.s. 

Odavanju počasti prisustvovavala je i delegacija iz opštine Mladenovac. Na spomenik "Žene Škotske", vence su položili gradonačenik Vranja dr Slobodan Milenković sa saradnicima, komandant 4. brigade Kopnene vojske brigadni general Slobodan Stopa, predsednik opštine Mladenovac dr Vladan Glišić sa saradnicima, vd direktorka Zdravstvenog centra dr Ljiljana Antić sa saradnicima, predstavnici Medicinske škole i udruženja.

dsc02294.jpg
T.s. 

U kulturno-umetničkom programu nastupio je hor Muzičke škole "Stevan Mokranjac". Sat vremena kasnije položeni su venci i cveće na spomen ploču "Dr Izabel Emsli Haton", po kojoj Medicinska škola u Vranju nosi ime. Dr Izabel Emsli Haton učestvovala je u lečenju ratnika u Vranju, ali i ovdašnjeg stanovništva. Smatra se da je upravo ona postavila osnove zdravstvene zaštite u Vranju. Gradonačelnik Slobodan Milenković i predsednik opštine Mladenovac Vladan Glišić obišli su kabinete ove obrazovne ustanove gde se školuju učenici za obavljanje najhumanijeg poziva. Povodom Dana Medicinske škole održana je i svečana akademija.

(Kurir.rs/T.Stamenković)