Postignuta je stabilnost što se tiče jednokratnih i trenutnih novčanih pomoći, grad nema dugovanja po tom osnovu, izjavila je Danijela Milosavljević, gradska većnica za socijalnu politiku na konferenciji za novinare.

Ona je dodala da komisija zaseda svakog meseca i da se zahtevi odrađuju u kontinuitetu. Novčanu socijalnu pomoć na području grada Vranja prima 1.200 ljudi, taj broj varira u zavisnosti od doba godine, kaže većnica.

danijelakzs.jpg
Foto: T.s.

Prema njenim rečima, novčana socijalna pomoć za pojedinca koji je radno sposoban na mesečnom nivou iznosi preko 5.000 dinara.

- U letnjem periodu imamo smanjenje tog broja, uglavnom iz razloga što u tom periodu imamo sezonske radove. Moj je savet ljudima da kada podnose zahteve uhvate zimski period, a da u letnjem periodu radno sposobni mogu da se angažuju i zarade određena sredstva za svoju porodicu, kaže većnica.

centarzarazvojlokalnihusluga1.jpg
Foto: T.s.

Milosavljevićeva napominje da u ovoj godini nije bilo zahteva za uvećanu novčanu socijalnu pomoć koja se vanredno dodeljuje porodicama ukoliko dođe do oštećenja domaćinstava usled elementarnih nepogoda, poplava, požara, klizišta.

- Na Skupštini je doneta i izmena Odluke o socijalnoj zaštiti gde smo uvrstili i pomoć invalidima u nabavci ortopedskih pomagala koja nisu na listi RFZO, kao i adaptaciju stambenog prostora u delu pristupačnosti da ti invalidi mogu slobodno da se kreću. Grad Vranje je u ovoj godini obezbedio jednog guseničara u vrednosti od 380 hiljada za jednu osobu sa invaliditetom kako bi olakšao slobodno kretanje u zgradi zbog spratnosti jer su roditelji stari i više nisu u mogućnosti da nose dete stepenicama, istakla je većnica napominjući da će u narednom periodu rešavati još dva zahteva za pomoć licima sa invaliditetom.

danijelavecnica2.jpg
Foto: T.s.

Formirana je i radna grupa za izradu Strategije socijalne zaštite za područje Grada Vranja, koja će služiti za donošenje svih lokalnih akcionih planova za sve ranjive grupe. Prema njenim rečima naredne nedelje kreće izgradnja toplovoda za Sigurnu kuću u okviru Centra za razvoj lokalnih usluga socijalne zaštite, što je jedan od preduslova za dobijanje upotrebne dozvole objekta.

Preko resornog ministarstva, Vranje je dobilo namenski transfer u iznosu od 10,2 miliona dinara, nešto manje u odnosu na prethodne dve godine. Grad Vranje sufinansira sa 1,4 miliona dinara usluge socijalne zaštite.

centarzarazvojlokalnihusluga.jpg
Foto: T.s.

Broj ostarelih stanovnika u Vranju iznosi 16 odsto tako da se Vranje smatra za grad sa staračkom populacijom.

- Tu su Sigurna kuća i Prihvatilište za odrasla i stara lica i Dnevni boravak za decu sa invaliditetom. Dobili smo dva projekta u delu socijalne zaštite jedan za izgradnju letnjikovca i ugradnju behaton ploča u sklopu Sigurne kuće gde su iz Ministarstva građevinarstva opredeljena sredstva oko 1,1 milion dinara. Drugi projekat vrednosti 500.000, je promocija Evropske povelje i ekonomsko osnaživanje žena u Vranju. Sredstva smo dobili preko Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost i Agencije UN za rodnu ravnopravnost. Ministarstvo za rad finansira boravak u predškolskoj ustanovi dece čiji su roditelji korisnici novčane socijalne pomoći kao i kod porodica koje imaju decu sa invaliditetom, navodi Milosavljevićeva.

danijelavecnica.jpg
Foto: T.s.

Ona napominje da Vranju nedostaje starački dom, jer Prihvatilište za stara i odrasla lica pruža privremeni, a ne trajni smeštaj.

- Jesmo u nekim pregovorima sa resornim Ministarstvom i postoje neke naznake da ćemo možda i dobiti starački dom. Moja ideja je da to bude treći sprat Centra za razvoj lokalnih usluga jer je prostor kompletno opremljen imamo smeštajni kapacitet za 20 korisnika u početku, postoji lift, ističe većnica.

- U Sigurnoj kući trenutno su smeštene dve žene i dva deteta, a u Prihvatilištu za stare i odrasle je 30 lica. Taj broj je daleko veći u zimskom periodu kada je i preko 50 korisnika, ističe Danijela Milosavljević, gradska većnica za socijalnu
politiku.

(Kurir.rs/T.S)