Deca iz Makedonije, Hrvatske, Crne Gore, Mađarske, Rumunije, Albanije, Slovenije i Bosne i Hercegovine i njihove nastavnike okupila je nevladina organizacija "Naša Srbija" u Školi prijateljstva na Tari.

VALJEVO - Oko dve stotine osnovaca srpske nacionalnosti koji žive u zemljama regiona, u okviru programa "Škola prijateljstva", posetilo je Valjevo i Brankovinu, kako bi bolje upoznali kulturu i znamenitosti tog kraja.

"Druženje je najvažnije", smatra Aleksandra Petrov iz Temišvara, "ali i to što učimo o srpskoj istoriji, tradiciji, o junacima i velikanima."

Nikola Radojčić iz Novog Mesta kaže da pričaju na srpskom, uče o srpskoj istoriji i kako su nekada ovde ljudi živeli.

Prema rečima Slađane Ackovske, učiteljice iz Skoplja, deca svake godine jedva čekaju da se ponovo sretnu sa drugovima koje su upoznali u Školi prijateljstva.

"Trebalo je taj susret videti, te suze, radost i sreću. Ovo je treća godina druženja i oni su kao jedna porodica", kaže Ackovska.

"Srpski kod", programski deo Škole prijateljstva, treću godinu zaredom okuplja istu decu koja maternji jezik i istoriju uče u kontinuitetu, u različitim radionicama.

"Učeći decu o srpskoj kulturi, istoriji, veri, tradiciji, srpskom jeziku, dakle, o svemu onome što čini srpski identitet, želela da da svoj doprinos stvaranju jedinstvenog duhovnog i kulturnog prostora Srba iz okruženja", kaže direktorka Škole prijateljstva Gordana Gavrilović. "Na taj način želimo da pomognemo da se pojačaju veze između njih i Srbije kao matice."

Učesnici Škole prijateljstva posetili su Narodni muzej i Muselimov konak u Valjevu. Na Spomeniku pesništvu govorili su stihove Desanke Maksimović, a na Spomeniku vojvodi Živojinu Mišiću odali su poštu slavnom srpskom vojskovođi.