Dunavska regata stiže u Srbiju
BEOGRAD - Najveća i najduža rečna turistička regata na svetu TID, koja traje 73 dana na Dunavu, ući će danas na područje Srbije, kod Apatina.Kako je izjavio Dejan Jovanović, predsednik Odbora za turizam Kajakaškog saveza Srbije koji je domaćin regate, njena ukupna dužina iznosi 2.455 kilometara, od starta u nemačkom gradu Ingolštatu do rumunskog mesta Sveti Đorđe, gde se završava.
TID je veoma popularan u svetu, ove godine se prijavilo oko 150 učesnika iz podunavskih evropskih zemalja Nemačke, Austrije, Slovačke, Mađarske, Hrvatske, Srbije, Bugarske i Rumunije, kao i drugih evropskih - Švajcarske i Velike Britanije.Veslači sa drugih kontinenata dolaze iz Izraela, Australije, Sjedinjenih Američkih Država, Novog Zelanda, Narodne Republike Kine...
Na regati su zastupljena deca, odrasli i starije osobe oba pola.Jovanović je istakao da je cilj regate zdravo korišćenje slobodnog vremena, održavanje kondicije i opšteg zdravlja ljudi, prijateljstvo i razmena kontakata među ljudima, tolerancija i postovanje razlicitih nacionalnosti, vera i rasa, kao i zaštita i čuvanje zivotne sredine. Regata u velikoj meri doprinosi većem ugledu Srbije u svetu, jer upravo strani turisti čine većinu učesnika regate.
Osnovno pravilo TID je plovidba Dunavom čamcima (kajakom ili kanuom, kojima se vesla) i po etapnim mestima, koja se za svaku zemlju utvrđuju na godišnjoj konferenciji. U etapnim mestima regata boravi jedan dan, osim u većim i glavnim gradovima zemalja kroz koje Regata prolazi i u kojima se zadržava po dva.
Za učesnike regate se u svakom mestu organizuje svečana večera i prigodan kulturno-umetnički program, gde strani učesnici mogu da se upoznaju sa ljudima, običajima, istorijom, kulturom, tradicijom i gostoprimstvom zemlje u kojoj borave.
Etapna mesta u Srbiji su: Apatin (25. juli), zatim Bačka Palanka, Novi Sad (29. i 30. juli), Stari Slankamen, Beograd (1. i 2. avgust), Smederevo-Jugovo, Veliko Gradište, Dobra, Donji Milanovac, Tekija, Kladovo (8. i 9. avgust) i Brza Palanka (10. avgust.) koja je poslednje mesto u Srbiji.
Reč je o najstarijoj regati na svetu, prva je održana 1956, a nekadašnja Jugoslavija je bila, pored Čehoslovačke i Mađarske, jedan od prvih organizatora.Regata zauzima po svojoj vaznosti i veličini, 35 mesto među oko 2.000 turistickih manifestacija u Srbiji, ocenio je u svom naučnom elaboratu doktor turizmologije Željko Bjeljac sa Fakulteta za turizmologiju u Novom Sadu.
"UVEREN SAM DA ĆETE I UBUDUĆE USPEŠNO IZVRŠAVATI NAMENSKE ZADATKE" Predsednik Vučić čestitao Dan Ratnog vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane