Otkriće: Kula Džephana koja se nalazi u okviru tvrđave u Novom Pazaru građena pre skoro tri veka!
Značajno otkriće obeležilo je nedavno završena zaštitna arheološka iskopavanja na Novopazarskoj tvrdavi. Osim što su otkriveni zidovi šestougaone kule Džephane (objekta za odlaganje municije), utvrđeno je i kada je njena izgradnja počela.
U okviru do sada najobimnijeg istraživanja severne tabije novopazarske tvrđave, koje je trajalo od 2. septembra do 19. novembra, i koje će zbog obimnosti biti nastavljeno na proleće, otkriveni su ostataci kule Džephane, za čije postojanje se zna na osnovu dokumentarnih fotografija s početka 20. veka, a takođe je istraživana i barutana koja se nalazi u njenoj neposrednoj blizini.
Arheolog u muzeju "Ras" u Novom Pazaru Vladan Vidosavljević koji je i rukovodilac tog projekta ističe da su prilikom čišćenja santrača kule Džephane došli do zanimljivog otkrića.
- Detaljnim čišćenjem strukture zidova pronašli smo novčić kovan 1618. godine. Reč je o mađarskom srebrnom dinaru iz vremena vladara Matijasa II. To otkriće je značajno jer sa sigurnošću možemo da tvrdimo da kula nije podignuta pre te godine, a najverovatnije tek u trećoj deceniji 17. veka. Nažalost, za barutanu nemamo preciznih podataka o početku izgradnje. Jedino se zna da je mlađa od kule Džephane. Sama tabija je nastala u prvim decenijama 18. veka. U jednom hodniku, izmedu severnog obimnog zida i ostatka kasarne iz vremena sultana Abdulaziza, pronašli smo 133 đuleta, ali to nije konačan broj, jer nismo uspeli sve da ih izvučemo. Kao da su vojnici koji su slagali tu đulad namerno spustili tu i jedan novčić kovan 1876. godine, iz vremena sultana Abdulhamida II - navodi Vidosavljević.
Ono što je bilo iznenađujuće, dodaje on, jeste činjenica da je pronađeno malo pokretne arheološke građe.
- Dominiraju topovska đulad, fragmenti keramičkih posuda, 20-ak glinenih lula, nešto novčića i delovi naoružanja iz druge polovine 19. veka - ističe Vidosavljević.
Inače, prethodno su tokom 2007. godine vršena arheološka istraživanja manjeg obima zapadne tabije, a 2012. godine u okviru projekta "Mesto koje volim", koje je finansirala banka Inteza, istraživan je prostor između kule Motrilje i sadašnje zgrade biblioteke.
Sva iskopavanja na novopazarskom Bedemu finansira Grad Novi Pazar, uz izdatu dozvolu Ministarstva kulture i informisanja Srbije, Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture.
* Tekst je objavljen u sklopu projekta koji se finansira iz budžeta grada Novog Pazara
(Promo - tekst / Foto:Promo)
"VIDE DA SRBIJA NAPREDUJE BRŽE OD NJIH" Predsednik Vučić o napadima iz Zagreba: "Srećan sam što mi nemamo tu vrstu frustracije i kompleksa kako oni imaju prema"