KAZNE ZA UKOP POKOJNIKA: Kovčege ipak niko neće otvarati, a u grob stavljaju i 5.000 evra
Kaznene mere: Za pljačkanje grobnice, osim lopova, biće kažnjeni sa 5.000 dinara porodica ili pogrebno preduzeće, a grobari neće kontrolisati šta se stavlja u sanduke s posmrtnim ostacima
Odluka Grada Požarevca o zabrani ukopa pokojnika sa zlatnim nakitom i ostalim dragocenostima po svemu sudeći za džabe je doneta, jer JKP „Komunalne službe“, koje je nadležno za sahranjivanje u ovom gradu, neće otvarati i proveravati šta je sve u sanducima pre sahranjivanja.
U članu 16 Odluke o upravljanju grobljima i sahranjivanju na teritoriji Grada Požarevca navodi se da je zabranjeno da se zajedno s posmrtnim ostacima umrlog sahranjuju predmeti od veće vrednosti ili dragocenosti.
- Zlato i dragoceni metali nađeni prilikom sahranjivanja umrlog ili ekshumacije posmrtnih ostataka predaće se naslednicima. Ukoliko njih nema, ili ne žele da preuzmu te predmete, s njima će se postupati kao s nađenim stvarima - navodi se u odluci, koja još nije objavljena u Službenom glasniku, te samim tim nije stupila na snagu.
Direktor JKP „Komunalne službe“ Slobodan Jović tvrdi za Kurir da oni neće otvarati sanduke pokojnika i proveravati šta se u njima nalazi. - Odluka je doneta radi usaglašavanja sa Zakonom o komunalnim delatnostima. Cilj je da se spreče ružne pojave i skrnavljenje grobova, do čega je dolazilo ranije. Naša obaveza je da upozorimo porodicu preminulog da nikako ne stavlja u sanduk nešto što mnogo vredi, ali to se ne odnosi na minđuše, prstenje, lančiće. Taman posla da otvaramo sanduke i da kontrolišemo, to bi bilo ružno. Naše je da upozorimo, a na porodici je da uradi kako misli - rekao je Jović i dodao da se ova odluka ne razlikuje mnogo od odluka u drugim gradovima.
Iz Odeljenja za komunalne delatnosti Grada Požarevca rečeno je za Kurir da će u slučaju krađe iz groba, osim lopova, glavnu odgovornost snositi onaj ko je pripremao pokojnika za sahranjivanje, dakle pogrebno preduzeće ili porodica. U tom slučaju, zbog nepoštovanja člana 14 oni će biti kažnjeni sa 5.000 dinara. - Komunalne službe su nadležne za sahranjivanje u Gradu Požarevcu i Kostolcu, odnosno na četiri groblja, i njihova je obaveza da obaveste srodnike da je zabranjeno sahranjivanje s vrednim stvarima i dragocenostima. Dešavalo se da građani stave velike količine zlata, da sahranjuju ljude sa 5.000 evra i s telefonima od 2.000 evra. Ovo je u cilju sprečavanja krađa. Odluka se ne odnosi na dragocenosti manje vrednosti - objašnjavaju iz ove službe.
Osim toga, porodica pokojnika potpisuje izjavu da je upoznata s tim da je zabranjeno stavljati dragocenosti veće vrednosti, ukoliko ipak stavi uz pokojnika telefon, zlato, novac, to čini na sopstvenu odgovornost.
Kurir.rs/ Mina Branković Foto: Shutter, Beta/Uprava carina
"VIDE DA SRBIJA NAPREDUJE BRŽE OD NJIH" Predsednik Vučić o napadima iz Zagreba: "Srećan sam što mi nemamo tu vrstu frustracije i kompleksa kako oni imaju prema"