MEŠTANI BANJE KOVILJAČE ZABRINUTI ZBOG MIGRANATA: Imam dete maturanta i ne smem da ga pustim u park
U koloni, sa rančevima na leđima, četrdesetak migranata kreće se duž magistralnog puta iz Loznice ka Banji Koviljači.
U ovo turističko mesto ovih dana ponovo stižu u većem broju, a u autobusima koji ovde dolaze iz Beograda najbrojniji su putnici. Meštani poznatog lečilišta strepe da im turističku sezonu ne ugroze migranti, ali i da im se ne ponovi situacija od pre devet godina kada je ovo mesto bukvalno bilo preplavljeno ilegalnim migrantima.
Ovih dana su migranti za osveženje, a meštani tvrde i pranje kose, koristili česmu u strogom centru mesta koja od juče ne radi ‘’zbog kvara na sistemu’’, a prekjuče su obili trafiku preko puta nje.
Radnica Stanka Panić kaže da je ujutru ugledala rupu na zadnjoj strani kioska i odmah obavestila policiju. Odnete su grickalice, sokovi, čokolade, cigarete, papirići za motanje cigareta, baterije, čak i prezervativi. Kako kaže, od policijskog inspektora je čula da su to učinili migranti koji su uhapšeni.
Da stanje nije redovno ukazuju i dva policijska automobila, sa upaljenim rotacionim svetlima, uparkirana u centru Koviljače. Nezvanično, migrantima je rečeno da izbegavaju banjski park, ne pojavljuju se u većim grupama, najviše trojica kada idu u trgovinu i da borave kod ruinirane železničke stanice u Banji Koviljači. Sada treba da budemo puni turista, a ne migranata, kažu meštani. Oni iz Centra za azil su druga priča, ali ovi ilegalni su problem, govore ljudi.
- Imam dete maturanta i ne smem da ga pustim u park. Nemamo ništa protiv tih ljudi, ali nije u redu da stižu svakoga dana po dva, tri autobusa puna migranata, a dovoze ih i taksisti. Koga kod od meštana pitate reći će vam isto. Pamtimo 2011. kada zbog migranta nismo decu puštali u školu, imali smo veliki miting i tek posle toga je problem rešen. Ne bismo da se to ponovi - kaže jedna meštanka.
Na železničkoj stanici je stotinak migranata, uglavnom mlađih muškaraca. Neki nose zaštitne maske, ali većina ne haje za koronu. Spavaju na betonu, sede na šinama ili goloj zemlji, jedu ili leškare. Dobili su od ljudi iz Centra za tražioce azila metle i vreće za smeće pa sakupljaju otpatke i bacaju ih u kontejner.
- Iz Avganistana sam, ovde boravim petnaestak dana. Bio sam u prihvatnom centru i nismo izlazili zbog pandemije, ali čim je bilo moguće krenuo sam ka Drini. Želim u Bosnu pa u Belgiju. Ima nas i iz Pakistana i Bangladeša i svi hoćemo na zapad. Imamo vode, a hranu kupujemo u prodavnicama, niko nas ne dira. Rekli su nam samo da budemo ovde i ne hodamo u grupama po mestu - kaže jedan mladi Avganistanac koji je u Srbiji duže od deset meseci.
Meštanin, dobar poznavalac situacije, kaže da je ilegalnim migrantima savetovano da se vrate u prihvatne centre koje su napustili, a obavešteni su i da ne mogu ući u BiH kao i da im neće biti dozvoljeno da dugo ovde ostanu. Migrantima nije cilj Srbija, a loznički i malozvornički kraj uz Drinu je samo na njihovoj trasi ka zapadu.
Meštani najavljuju da će ukoliko se stanje ubrzo ne popravi i migranti ne počnu da zaobilaze njihovo mesto biti spremni na okupljanja i traže pomoć državnih organa u rešavanju ovog problema.
Kurir.rs/T.Ilić/Foto: T.Ilić
SUTRA U 13.30: Predsednik Vučić sa predsednicom Državnog zbora Slovenije Klakočar Zupančič