U podrtanjskom selu Ilinu, kod Boljevca, održan je drugi Sabor dečjeg narodnog stvaralaštva. Za titule najboljih u tradicionalnoj pesmi i igri nadmetalo se oko pet stotina mališana iz desetak gradova.

ILIN - Učesnici drugog Sabora dečjeg narodnog stvaralaštva u Ilinu prodefilovali su seoskim sokacima i zajedničkim kolom u dvorištu Doma kulture označili početak ovogodišnje manifestacije.

U takmičarskom delu programa svoje umeće u pesmi i igri predstavilo je blizu pet stotina članova folklornih grupa iz desetak gradova.

Prema rečima Ivanke Milanović, predsednice Organizacionog odbora Sabora, cilj manifestacije je da okupi i prikaže sam ono što je izvorno i istinski tradicionalno:


"Želimo da decu upoznamo sa pravim vrednostima narodne kulture, da ih vratimo nečemu što su možda zaboravili i njihovi roditelji."

Na posebnom štandu, koji su za učesnike Sabora postavile i uredile žene iz boljevačke Opštinske organizacije invalida rada, pod nazivom "Bakina kuhinja", predstavljena su stara jela iz istočne Srbije.

Program "Pokaži igru" bio je zanimljivo podsećanje na stare dečje igre, kao što su "mica" i "svinjica".

Miljan Micanović, član Izvorne grupe „Valakonje" iz istoimenog sela kod Boljevca, odigrao je sa svojim drugarima, koje je pravilima naučio njihov instruktor u folklornom ansamblu, nekoliko partija „svinjice".


"To je stara čobanska igra", objasnio je Miljan. "Dvojica igrača čuvaju kočinu, a ostali pokušavaju da uteraju svinju u nju."

Ilino je nekada je imalo više od hiljadu stanovnika, a danas ih je u tom selu svega stotinak. Njegovom ubrzanom raseljavanju najviše je doprinelo zatvaranje obližnjeg rudnika Rtanj.

Sabor dečjeg narodnog stvaralaštva je i pokušaj da se oživi selo. I u tome uspeva - bar nakratko. Meštani su presrećni zbog toga što je opustele ulice oživela dečja graja, ali - kako kažu - za pravi povratak mladih na selo potrebno je uraditi mnogo više.

Prosvetni radnik u penziji Ljubinko Savić smatra da mlade treba na pravi način zainteresovati i podsticati da se bave poljoprivredom:

"Povoljni krediti, možda na dvadeset godina otplate, za poljoprivrednu proizvodnju jedan su od načina da se pokrene proizvodnja hrane. Naša sela su izvor hrane koja počinje da ponestaje prenaseljenoj planeti."

Najboljim učesnicima Sabora uručene su nagrade, a domaćinima, folklornoj grupi "Ilinsko vrelo" pripala je, prema oceni stručnog žirija, i titula sveukupnog pobednika za najbolji i najkompletniji nastup.

Pokrovitelj sabora bila je opština Boljevac.

ilin.jpg
Foto: RTS