KRALJEVO - O nekoliko desetina hiljada dimnjaka u Kraljevu brinu samo trojica gradskih odžačara. Novo doba donelo je parno grejanje i grejanje na gas, pa će neko možda pomisliti da je posla manje, ali naprotiv. Posla ima sve više, a dimničara sve manje.

- Ima tu mesta za još radnika, zarada je više nego dobra, ali se niko ne odlučuje da uđe u ovaj posao, prvenstveno zbog opasnosti koji sa sobom nosi. Nije lako penjati se svakodnevno po krovovima i održavati dimnjake, a naročito kotlovi predstavljaju opasnost po zdravlje. Što se mene tiče, ja sam na krovu pronašao sreću i najlepše mi je kada posao odradim kako valja, na zadovoljstvo klijenata, kaže Svetomir Maričić, kraljevački dimničar, koji se ovim poslom bavi više od dve decenije.

svetomir-maricic.jpg
Foto: Kurir/ J.S.

Maričić je i jedan od retkih odžačara u Srbiji koji, paralelno sa dimnjacima i kotlovima, održava i ventilacione sisteme. Kaže da ima stalne klijente, među građanima i preduzećima, i da ne zna gde će pre od posla. Dešava mu se da za dan očisti i po 15 dimnjaka. Veoma često mora da odbije ljude jer, kako kaže, ne može svima da izađe u susret.

- Imam pozive i iz drugih gradova koji nemaju svoje dimničare. Građani su izgubili svest o tome koliko je važno da makar jednom godišnje očiste dimnjak, kao što se to radi u Švajcarskoj. Ako živite u gradu, onda dimnjak koji koristite nije vaš, nego gradski, i o njemu treba brinuti da ne bi postao opasnost za ostale građane i njihove objekte. Pogrešno je uverenje da odžake treba paliti, jer tada plamen ide za kiseonikom i to može da izazove požar, dodaje odžačar Sveto, uz konstataciju da se u tu svrhu danas upotrebljavaju razna hemijska sredstva.

odzacar-sveto-na-radnom-mestu.jpg
Foto: Kurir/ J.S.

Prema rečima našeg sagovornika, profesionalno čišćenje dimnjaka košta 2.500 dinara, a kotlova od 1,25 evra po kilovatu. Najbolje je čistiti dimnjake pre ili posle grejne sezone, a najgore usred zime, mada i tada, kako napominje, u Kraljevu i okolini ima dosta intervencija.

(Kurir.rs/J. S./Foto: J. S.)