Na području mahale Čuka na 1.400 metara nadmorske visine iznad Crne Trave i Vlasinskog jezera nalazi se značajan arheološki lokalitet iz ranohrišćanskog perioda.

To su potvrdila magnetno-geološka istraživanja. Narod ga je nazvao Manastirište, a prva arheološka iskopavanja trebalo bi da krenu naredne godine.

Bez terenskog vozila i dobre kondicije teško se dolazi do lokaliteta Manastirište. Ekipa predvođena crnotravskim parohom Miomirom Jeftićem imala je cilj da se pomoli na mestu koje je narod oduvek poštovao, a koje ni po čemu ne izgleda kao neka svetinja.

screenshot-1.jpg
Printscreen RTS 

Nedavno prezentovani rezultati geoloških i magnetnih istraživanja Instituta "Milutin Milanković" iz Beograda potvrdili su nagađanja i pokazali da je ovde postojala crkva, a možda čak i naselje iz ranohrišćanskog perioda.

- Utvrđeno je geomagnetizmom da se oltar nalazi na dubini od 2,8 metara, a ostali zidovi se nalaze na šest metara dubine - kaže protojerej Jeftić.

Veruje se da se u blizini nalazila i tvrđava.

- Okolo su doline, ovde smo na jednoj najvišoj tački, gde je mogla da bude neka tvrđava ili neko utvrđenje zajedno sa manastirom. Lako je za odbranu tako da verujem da je ovde sigurno bilo nešto ozbiljno - objašnjava profesor Građevinskog fakulteta u Beogradu Boško Stefanović.

Legenda dobila naučnu potvrdu

Interesovanje za ovaj lokalitet ozbiljnije je pre tri godine pokrenula doktor Vesna Dimitrijević Srećković.

Njen članak u "Politici" o brezama kao simbolu svetog trojstva, iznad kojih se pojavila duga, ali i novi istorijski podaci o Crnoj Travi kao značajnom raskršću puteva, dao je podsticaj i Udruženju Crnotravaca u Beogradu da pokrene i u svakom pogledu podrži početak arheoloških istraživanja na ovom području.

screenshot-2.jpg
Printscreen RTS 

- Crna Trava je Manastirom Sveti Nikola bila metoh Svete Sofije Carigradske i to je nešto što daje jednu veliku težinu u tom istorijskom i duhovno religijskom smislu - istakao je profesor Rudarsko-geološkog fakulteta u Beogradu Bojan Dimitrijević.

Mitovima i legendama ne treba robovati. S druge strane, kad priče i legende dobiju naučnu potvrdu, onda to baca jedno sasvim drugo svetlo na prošlost, ali i budućnost jednog podrčja.

Manastirište u tom smislu možda za Crnu Travu predstavlja prekretnicu.

(Kurir.rs/RTS)