Prema podacima Komesarijata za izbeglice i migracije Republike Srbije, trenutno se u Srbiji nalazi oko 6.100 osoba smeštenih u prihvatnim centrima i centrima za tražioce azila, pretežno iz Avganistana, Sirije, Iraka, Bangladeša.

Od početka epidemije do danas registrovano je 17 slučajeva migranata i izbeglica u centrima zaraženih virusom COVID 19, što pokazuju podaci UNHCR kancelarije u Srbiji.

U susret Međunarodnom danu migranata, koji se već 30 godine obeležava 18. decembra, Grupa 484 smatra važnim da se spomenu aktivnosti sprovedene u cilju lakšeg prevazilaženja posledica vanrednog stanja izazvanog širenjem virusa COVID 19, kao i iskustva migranata i pružalaca pomoći i podrške.

"U duhu krilatice "Niko nije siguran, dok nisu svi zaštićeni" Grupa 484 je kontinuirano pružala podršku i pomoć migrantima i izbeglicama smeštenim u prihvatnim centrima i centrima za tražioce azila u Krnjači, Vranju, Bogovađi i Banji Koviljači tokom epidemije.

mgranti2.jpg
Foto: Grupa 484

Kroz psihosocijalne i okupacione aktivnosti, stručni saradnici omogućavaju migrantima i izbeglicama da lakše i efikasnije prevaziđu potencijalne negativne posledice epidemije. Širenje virusa, ograničenost kretanja i stiriktne preventivne mere su tokom 2020. godine dodatno otežale migrantski put koji je na svakom koraku pun izazova i rizika", ističu aktivisti Grupe 484.

Značaj pažnje i brige u ovakvim situacijama oslikavaju reči šesnaestogodišnjaka R.A. iz Avganistana:

"Bio sam najsrećniji kada ste došli da me obiđete u karantinu. Pokazujete da brinete za mene, i to što razgovarate sa mnom. Rodiltelji nisu sa mnom na putu i mnogo mi znači kada me neko pita kako sam, brine za mene, kada vidim da mu je važno da sam ja dobro. Želim da se vreme prolepša, da mogu da idem dalje, u Francusku ili Belgiju, da dobijem papire i da mogu da posetim svoje roditelje. Teško je biti sam na putu."

(Kurir.rs/T.S.)