Proteklih dana u javnosti su se pojavile brojne informacije o stepenu zagađenosti vazduha u Čačku. Milun Todorović, gradnonačelnik grada na Moravi je u saopštenju ocenio da su te ocene paušalne i netačne.

- Građani treba da znaju da su jedini relevantni merači kvaliteta vazduha u Čačku povezani na nacionalni sistem Agencije za zaštitu životne sredine (SEPA), koja funkcioniše u okviru Ministarstva zaštite životne sredine Republike Srbije i vrši svakodnevni monitoring kvaliteta vazduha i voda, kao i kontrolu buke, koncentracije polena i emisije štetnih gasova, na teritoriji naše države. Ovaj sistem omogućio je, da uz pomoć indeksa kojim se ocenjuje kvalitet vazduha, budu prikazani podaci sa automatskih mernih stanica u realnom vremenu. Konkretno, na svakih sat vremena, uz pomoć indeksa, prikazuje se kvalitet vazduha, i na taj način od velikog broja podataka formira se jedinstvena i jednostavna informacija, sa ciljem efikasnije i transparentnije komunikacije sa građanima - naveo je Milun Todorović.

On navodi da se na glavnoj stranici Ekološkog portala grada Čačka, ekologija.cacak.rs, nalazi link prema ovom sistemu. Jednostavnom pretragom, svako može proveriti i nedvosmisleno utvrditi, da je kvalitet vazduha u Čačku dobar ili odličan i danas, kao i svih prethodnih dana.

- Pretraga se može izvršiti po danima i proveriti tačni rezultati svakog merenja. Za razliku od zvaničnih podataka, neretko se pojavljuju senzacionalistički naslovi i podaci, sa namerom dezavuisanja javnosti i širenja straha kod naših sugrađana. Svako ko je, na osnovu ovih tabloidnih nagađanja, pomislio da je Čačak jedan od najzagađenijih gradova u svetu, treba da zna da je to neistina, da postoje proizvođači merača, dostupni svakom ko ima sredstva za njihovu kupovinu i da ih po sopstvenom nahođenju može postaviti gde god želi. Proizvođači takvih merača, uglavnom imaju i svoje sajtove na koje njihovi uređaji šalju podatke. Nekoliko takvih uređaja postoji u Čačku i ostalim gradovima u Srbiji. Upravo sa ovih sajtova se plasiraju u javnost podaci, koji ne oslikavaju pravo stanje kvaliteta vazduha - kaže Todorović.

- Uz potpuno razumevanje brige Čačana, zbog netačnih, neproverenih i lažiranih podataka o kvalitetu vazduha i potrebe da budu istinito informisani, upućujemo ih na rezultate republičke Agencije i Zavoda za javno zdravlje Čačak. Podaci ovih institucija su jedino relevantni i tačni, a ne oni sa proizvoljno postavljenih merača, od strane pojedinaca, pored auspuha motornog vozila ili sličnog izvora zagađenja vazduha. Kao dokaz odgovornog odnosa prema građanima, navodimo, da je Grad Čačak, u prethodnim godinama, izgradio Toplanu „Ljubić kej“ i još 3 toplane na prirodni gas (Vinara, Šumadija i Gradska toplana), kao i toplanu „Prosveta“. Time je ugašen značajan broj kotlarnica na mazut i lož-ulje. Na daljinsko grejanje priključene su zgrade suda, tužilaštva i MUP-a, čime je ugašena još jedna kotlarnica na mazut. Grad je uložio velika sredstva za izgradnju gasne kotlarnice, na koju će uskoro biti priključeni Agronomski fakultet, Fakultet tehničkih nauka, kao i OŠ „Vuk Karadžić“, Tehnička i Muzička škola. Time će, takođe, biti ugašene sve postojeće kotlarnice na ugalj i mazut u ovom delu grada - tvrdi prvi čovek Čačka.

On dodaje da najveći problem, na čijem rešavanju se intenzivno radi, je mazutna kotlarnica “Proleće” koju koriste stanari Bogićevićeve ulice.

Mnogo je urađeno na izmeštanju saobraćaja iz centralne gradske zone, ali ne treba zaboraviti da Čačak ima 35.000 registrovanih motornih vozila i da se ovim pitanjem treba ozbiljno baviti u budućnosti.

- Na kvalitet vazduha, posebno u zimskim mesecima, negativno utiče veliki broj individualnih ložišta. Treba naglasiti da je Čačak, jedan od retkih gradova u Srbiji za čiju je potpunu gasifikaciju potrebno izgraditi još svega 183 kilometra sekundarne gasovodne mreže. Zbog svega navedenog ne smemo dozvoliti da se ovim važnim pitanjem bave nestručni pojedinci, da donose neadekvatne zaključke i plasiraju ih u javnost. Njihova nekompetentnost, onemogućava njihovu sposobnost da shvate sopstvene greške. Nadležne i referentne ustanove rade svoj posao, a naše je da sa velikom brigom i odgovornošću, prema našim sugrađanima, rešavamo i postojeće probleme - kaže Todorović.

Todorović ističe da zarad istinitog informisanja građana Čačka, svi zvanični podaci Agencije za zaštitu životne sredine o trenutnom stanju kvaliteta vazduha u našem gradu i Srbiji biće svakodnevno emitovani na velikom ekranu Doma kulture, na Gradskom trgu. Na taj način građani će moći da se uvere o rezultatima merenja i preciznoj oceni kvaliteta vazduha.

Kurir.rs/D.Č.