NIŠ - Orman, televizor, garderoba i obuća koju nikako nisu mogli da kupe jer su već duže vreme bez bilo kakvih primanja, Zoran i Violeta Đurđanović iz Niša, dobili su nedavno od humanitarne grupe "Ako imaš, ti donesi. Ako nemaš, ti odnesi".

"Radio sam na građevini u Beogradu, ali sam se na poslu povredio, polomio kuk. Sada ne mogu da radim, a nemam još pravo na penziju", rekao je je Đurđanović.

nis-foto-beta-sasa-djordj-jan-2021.jpg
Foto: Beta/Saša Đorđević

Kazao je da "supruga i on ne dobijaju nikakvu pomoć od države, a jedina pomoć koju su dobili je od grupe "Ako imaš, ti donesi. Ako nemaš, ti odnesi".

Đurđanovići su jedna od brojnih porodica sa juga Srbije koje su u protekle četiri godine barem deo svojih problema rešile zahvaljujući humanim ljudima okupljenim u toj humanitarnoj grupi.

Nišlijka Milka Brajković Ranđelović koja je pre četiri godine pokrenula tu humanitarnu grupu rekla je da se humanitarnim radom bavi već 14 godina, a da je na ideju da prikuplja stare stvari i poklanja ih onima kojima su potrebne došla po uzoru na zapadne zemlje u kojima postoje dani kada gradjani prodaju ili poklanjaju dobro očuvan nameštaj.

nis-foto-beta-sasa-djordj-jan-2021-2222.jpg
Foto: Beta/Saša Đorđević

"Sve se može oprati osim obraza. Obuća i odeća, ukoliko je služila moju ili vašu decu, može da služi još neko dete. Milila sam da mogu, i uspela sam u tome, da ljude oslobodim onog kompleksa 'šta će reći drugi što uzimam polovne stvari'", istakla je Brajković Ranđelović za agenciju Beta.

Ona je kazala da ekipa volontera u kojoj su njen sin, njegovi drugovi, nekoliko novih članica i ona, obilazi gradjane koji žele da poklone polovne stvari i sakupljaju ih u prostorijama stare škole u Donjem Komrenu.

KOD NIŠLIJA SRCE KAO KUĆA: Ko ima poklanja, ko nema dobije! Baš tako Zoran i Violeta sad imajusve što nisu mogli da kupe Foto: Beta/Saša Đorđević

Mnoge Nišlije i same donose polovne stvari koje žele da poklone. "Imamo zalihe jer ne želimo da nas nešto iznenadi, kao sada poplave. Ovih dana smo priskočili u pomoć porodici sa četvoro dece iz Žitorađe čija je kuća poplavljena", izjavila je Brajković Randjelović.

nis-foto-beta-sasa-djordj-jan-2021-5555.jpg
Foto: Beta/Saša Đorđević

Kako je kazala, za protekle četiri godine humanitarna grupa je obezbedila kompletan nameštaj i pokućstvo za 22 porodice sa juga Srbije, a šezdesetak porodica dobilo je pomoć u vidu garderobe, obuće, knjiga za decu, televizora, šporeta ili frižidera.

"Trudim se da u svakom mestu imam saradnika koji bi na licu mesta proverio stanje porodice i da li govore istinu, kako stvari ne bi završile na nekoj pijaci", istakla je Brajković Randjelović. Kazala je da gradjani mnoge od stvari koje dobiju na poklon, vraćaju grupi kada im više nisu potrebne.

"Ništa se ne baca, ukoliko neko nabavi nov električni šporet, onaj polovni koji je dobio vraća kako bi ga dobio neko drugi kome je hitno potreban. Skafandere koje deca prerastu, mame operu i vrate, da bi ih druga deca dobila", izjavila je Brajković Randjelović.

nis-foto-beta-sasa-djordj-jan-2021-4444.jpg
Foto: Beta/Saša Đorđević

Ona je kazala da prioritet prilikom dodele pomoći imaju porodice u evidenciji Centara za socijalni rad, jer dodala je, te porodice nemaju baš nikave prihode niti dobijaju bilo kakvu pomoć države.

"Bez naših humanih ljudi, sigurno ne bih mogla ništa da uradim. Grad nam je pomogao dodelom prostorija u školi u Komrenu, a nekada načelnica, a sada gradonačelnica Dragana Sotirovski nam pomaže oko prevoza stvari. Ja sam samo karika koja povezuje ljude koji žele da poklone, sa onima kojima je to neophodno", istakla je Brajković Ranđelović.

nis-foto-beta-sasa-djordj-jan-2021-666.jpg
Foto: Beta/Saša Đorđević

Dodala je da u dvorištu stare škole u Komrenu povremeno organizuju i razmenu, tako da gradjani mogu stvari koje su njihova deca presrasla ili im više nisu potrebne, zamene za stvari koje su im potrebne.

(Kurir.rs/Beta)