Prema poslednjim podacima, na teritoriji Grada Vranja prvom i drugom dozom ukupno je vakcinisano 15.258 osoba. Samo prvom dozom 9.190, dok je i drugu dozu vakcine primilo 6.068 građana Vranja.

- Vranje je dobilo novu, četvrtu vakcinu Astra zeneku. Broj pregleda, kao i broj hospitalizovanih pacijenata iz dana u dan je sve veći. Mera se moramo i dalje pridržavati, dok ne steknemo kolektivni imunitet. A to ćemo postići vakcinacijom - istakla je direktorka Zdravstvenog centra Vranje dr Ljiljana Antić.

ginobilazak3.jpg
Foto: T. S.

Nema opuštanja. Poslednja dešavanja u Vranju kao i u celoj Srbiji pokazuju da je korona virus nepredvidiv, vezano za godine, za pridružene bolesti. Broj hospitalizovanih od sredine januara raste.

- To pokazuju i naši testovi, 80 posto testiranih u ATD-u su pozitivni. Ukupan broj pregleda u ZC-u vezano za pacijente je 65.343 od tog broja u ATD-u 40.040 a u prijemnoj ambulanti kovid bolnice 25.303 pregleda. Ukupan broj hospitalizovanih bolesnika 2.600. Radi se punom parom - napominje direktorka ZC.

Dr Antić kaže da u ZC Vranje ima prostora za proširenje bolničkih kapaciteta.

- U planu je bolnica sa 35 postelja to je naše Infektivno i Grudno odeljenje. I kadrovski i sa kapacitetom moći ćemo da odgovorimo ovom povećanju pacijenata - objašnjava dr Antić.

ginobilazak2.jpg
Foto: T. S.

Prema njenim rečima u poslednjih deset dana u Vranju ima 112 dece koja su pozitivna na kovid 19.

- Najveći broj su školska deca uzrasta od 7 do 18 godina. Svi su na sreću sa lakšom kliničkom slikom, samo je jedno dete sa bronhopneumonijom - ističe direktorka ZC.

Epidemiološka situacija u Vranju je i dalje nepovoljna.

- Često imamo pacijente koji nas iznenade, koji su mladi a kod kojih se infekcija tragično završi, uz sve preduzete mere. Juče je bilo 18 prijema a samo 9 otpusta. Brojke su od 15 januara veće. Ima dosta starijih pacijenata. Oni koji su preko 75 godina i imaju pridružene bolesti, često tragično završe. Ali se povećava i broj mladih ljudi sa potrebom da budu na kiseoniku - kaže dr Ljiljana Antić.

U Zdravstvenom centru u Vranju u toku su radovi na rekonstrukciji paviljonskog dela Opšte bolnice. Počeli su u oktobru 2020. godine i odvijaju se planiranom dinamikom.

ginobilazak1.jpg
Foto: T. S.

Službe za ortopediju sa traumatologijom, urologije i oftalmologije će privremeno biti izmeštene, jasno obeležene i reorganizovane u prostoru koji je dostupan u prostorijama Novog hirurškog bloka i Službe za ginekologiju i akušerstvo.

Direktorka Zdravstvenog centra Vranje, dr Ljiljana Antić sa upravnikom Bolnice, dr Nikolom Popović, dr Svetlanom Mihajlović koordinatorkom za obezbeđenje kvaliteta u sektoru za hirurške grane u medicini u službama u Novom hirurškom bloku, i načelnicima pomenutih službi, dr Gordanom Đorđević, dr Dušanom Aleksićem, dr Jadranom Janjićem, dr Dragoslavom Stanojkovićem,, načelnikom Službe hirurgije, dr Igorom Stojanović obišla je celokupan prostor gde će privremeno biti preseljene ove vitalne službe.

Podsećanja radi, rekonstrukcija paviljonskog dela bolnice u Vranju podrazumeva izgrađen centralni hol, novi objekat, koji će biti glavni ulaz u rekonstruisanu i obnovljenu bolnicu.

Tu će biti smešteni infopult sa polikliničkim i internističkim ambulantama. Planirana je nadogradnja postojećih paviljonskih jedinica, odnosno nadogradnja objekata iznad ortopedskog, urološkog, očnog i internog odeljenja.

Vrednost investicije je 1,4 milijarde dinara, a završetak radova planira se za 730 radnih dana.

(Kurir.rs/T. S.)