ŽUPA SKRIVA TEMELJE CIVILIZACIJE: Prvi put javnosti predstavljena statua Vita stara 6.000 godina! VELIKA OTKRIĆA TEK SLEDE (FOTO)
Opština Aleksandrovac je promovisala statuu "Vita" staru više od 6.000 godina koja je pronađena na lokalitetu Vitkovačko polje, a predstavlja deo neolitske zbirke Vinčanske kulture "Lady of Aleksandrovac", "Madam de Vitkovo" i "Venus de Župa".
- Župa је veliko i značajno arheološko nalazište koje će se narednih godina svetskoj javnosti prikazati u punom sjaju. Na ovim prostorima je nastajala evropska i svetska kultura. Upravo su se u mlađem neolitu stvarali temelji ljudske civilizacije. Vitkovačko polje predstavlja jedno od najvažnijih nalazišta te civilizacije. Rekonstrukcijom Zavičajnog muzeja Župe, koje je u početnoj fazi, Dom župskih figurina imaće najsavremenije uslove za njihovo čuvanje i prezentaciju. Iskopavanja na Vitkovačkom polju će tek u narednim godinama doneti velika otkrića. U svim tim radovima ne bismo uspeli bez pomoći Ministarstva kulture i informisanja - kaže direktor Zavičajnog muzeja Župe Ivan Brborić.
Prema rečima predsednika opštine Aleksandrovac, Mirka Mihajlovića, Župa je bila i ostala značajan kulturni centar.
- Pored Vitkovačkog polja tu je i nalazište Rimskih Termi u selu Pleš, za koje se pretpostavlja da potiču iz 3. veka. Župa je arheološki nedovoljno istražena, a neka nova otkrića ponovo će dovesti ovaj kraj u žižu svetske naučne javnosti. Očekujem da će Ministarstvo kulture i informisanja i u narednom periodu finansijski pomagati Zavičajni muzej Župe i planirana arheološka istraživanja - istakao je čelnik Župe.
Velika je važnost premijernog predstavljanja statue "Vita" kako srpskoj, tako i široj svetskoj javnosti. Sigurno je da će pronađene skultupture i boginje plodnosti Aleksandrovac i Župu ucrtati na svetsku mapu dragocenih arheoloških nalazišta.
Figure su stare više od 6.000 godina i prevazilaze granice lokalne sredine i naše države. Ovo neprocenjivo kulturno blago doprineće boljoj vidljivosti i prepoznatljivosti Aleksandrovca kao važnog arheološkog lokaliteta kao što su to ranije činile figure pronađene pre pola veka: "Miladija", "Ružica", "Grozdana" i "Madam de Venčac" koje istovremeno slave ženu i ovaj kraj, a predstavljene su i u Britanskom kraljevskom muzeju, Danskom kraljevskom muzeju, Muzeju u Nici i brojnim ustanovama kulture širom sveta.
Arheolozi i konzervatori Sanja Crnobrnja Krasić, Vesna Rogić i Milena Jovanović su zaslužne za pomenuti dragulj Vitkovačkog polja.
(Kurir.rs/Ž.M.)
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore