Manje sezonskih poslova nego ranije
BEOGRAD - Ponuda sezonskih poslova u Srbiji ovoga leta je zbog ekonomske krize manja nego ranijih godina, a broj onih koji traže posao je veći od onih koji zaposlenje nude, ocenili su danas predstavnici omladinskih zadruga u nekoliko gradova.
Najbolja situacija je u Beogradu, gde je ponuda sezonskih poslova najveća i najraznovrsnija i gde se kriza najmanje oseća.
Menadžerka u omladinskoj zadruzi "Bulevar" iz Beograda Breda Milić kazala je agenciji Beta da je broj punuda poslodavaca gotovo isti kao i ranijih godina, kao i broj onih koji su se učlanili u tu zadrugu i traže posao, a kojih je trenutno oko 7.000. Ona je kazala da najviše posla ima za studente, nešto manje za srednjoškolce, dok je najmanje sezonskih poslova za nezaposlene.
"Studenti uglavnom imaju neko iskustvo u radu na sezonskim poslovima, dok srednjoškolce ograničavaju godine, zbog čega se angažuju samo za neke poslove anketiranja i evidencije, koji se ne rade nakon 22 sata i za koje njihova maloletna dob nije prepreka", kazala je ona.
Milićeva je dodala da je najveća prepreka za veće angažovanje nezaposlenih to što su "skuplji za poslodavce" koji moraju da im plate doprinose za PIO i zdravstveni fond.
"U vreme letnje sezone traže se promoteri kozmetike i hrane, operateri u kol centrima, radnici za magacine, za utovar i istovar robe, pakovanje proizvoda, zamene za radnike u administraciji i arhivama koji su na odmoru, radnici za hotele, restorane, kafiće i rad u buticima, a ove godine i takozvani brojači protoka saobraćaja, kao i oni koji evidentiraju putnike na ulazu i izlazu iz gradskih autobusa", kazala je ona.
Prema njenim rečima, angažovani preko te zadruge za poslove koji traju dan ili nekoliko dana mogu da dobiju, u zavisnosti od vrste angažmana, u proseku od 1.200 do 2.500 dinara dnevno, dok oni koji su uposleni na mesec ili duže mogu da dobiju u proseku od 25.000 do 30.000 dinara.
Milica Ogrizović iz novosadske omladinske zadruge "Dunav" rekla je agenciji Beta da je ponuda sezonskih poslova manja nego ranije.
Kako je istakla, traže se radnici u ugostiteljstvu, magacinski radnici, zamene za sekretarske poslove, bilo je i angažovanih na Egzitu i Zmajevim dečijim igrama, ali je manje onih koji traže sezonske radnike za poljoprivredne poslove, jer su veliki državni poljoprivredni kombinati propali.
"U proseku se po satu plaća oko 120 dinara za kraće angažovanje na dan ili dva, dok oni koji su uposleni mesec ili duže mogu da zarade od 20.000 do 40.000 dinara", rekla je Ogrizovićeva.
Predstavnik omladinske zadruge "Impuls" iz Niša Miroslav Đorđević kazao je agenciji Beta da je ponuda poslova u tom gradu mnogo manja nego ranije, navodeći da se oseća to što više nema velikih državnih firmi iz oblasti elektronske i mašinske industrije, koje su često sezonski angažovale radnike.
Problem predstavlja, kako je dodao, i to što velike kompanije sezonske radnike za poslove van Beograda, angažuju preko centrala u glavnom gradu.
On je naveo da se u Nišu standardno traže radnici u ugostiteljstvu, magacinima, trgovini, kao i oni koji se bave zanatima kao što su limari, tesari, zavarivači, pedikiri, manikiri, kozmetičari.
"Mnogo manje je i ponuda za sezonske poljoprivredne poslove, jer više nema velikih državnih firmi, koje su angažovale radnike", rekao je on i dodao da je prosečna cena rada 115 dinara na sat, a da se za mesečno angažovanje dobija do 20.000 dinara.
Prema poslednjem istraživanju sajta poslovi.infostud.com u prethodne dve godine skoro polovina od 2.150 ispitanika tražila je neki sezonski posao u Srbiji, a 25 procenata svih učesnika je uspelo i da ga pronađe.
Istraživanje je pokazalo da do informacija o ponudi sezonskih poslova u Srbiji zainteresovani najčešće dolaze preko svojih prijatelja i poznanika - u 75 odsto slučajeva, zatim preko interneta (54 odsto), a preko omladisnkih zadruga (29 odsto).
Oko 95 procenata ispitanih motivaciju za potragu sezonskog posla pronalazi u zaradi i džeparcu, te je visina zarade i najvažniji kriterijum za odabir sezonskog posla - u više od 40 odsto slučajeva, dok su uslovi rada i vrsta posla u drugom planu i presudni su u svega 25, odnosno 20 odsto slučajeva.
Nacionalna služba za zapošljavanje, kako je rečeno agenciji Beta, nema statističke podatke o ponudi "sezonskih poslova" i broju angažovanih, jer kao takvi ne postoje, niti ih Zakon o radu definiše kao poseban oblik radnog angažovanja.
Mogući sezonski poslovi mogu da se "kriju" uglavnom u zahtevima poslodavaca koji traže i angažuju radnike na privremeno-povremenim poslovima ili ih zapošljavanju na određeno vreme.
PREDSEDNIK VUČIĆ RAZGOVARAO SA ANTONIOM KOŠTOM: Zahvalnost na podršci evropskom putu Srbije, tema bilo i otvaranje Klastera 3