Narodni muzej u Kruševcu uključio se organizaciju manifestacije "Muzeji za 10", koja je počela 12. maja i traje do 18. maja, kada se obeležava Međunarodni dan muzeja.

"Budućnost muzeja: nove ideje, nove prakse" moto je ovogodišnje manifestacije "Muzeji za 10". Narodni muzej organizovao besplatnu posetu aktuelnih izložbenih postavki u nekoliko svojih kulturnih prostora u gradu: centralna zgrada Narodnog muzeja Kruševac, Umetnička galerija i Kuća Simića.

kuca-simica-u-krusevcu.jpg
Kurir/Ž.M. 

"U centralnoj zgradi Muzeja može da se vidi obnovljena stalna postavka, a u velikoj Sali izložba 'Srpski vojnici umrli u Holandiji 1917–1919'. Izložba je deo programa obeležavanja stogodišnjice Versajskog mirovnog sporazuma i govori o činjenici da je jedan broj srpskih zarobljenika boravio u neutralnoj Holandiji, kao i da je njih stotinak preminulo i pokopano na holandskom državnom tlu. Autori izložbe su Ana Jelić i Nenad Karamijalković", kaže Goran Vasić, direktor Muzeja.

evropska-noc-muzeja-u-ks.jpg
Kurir/Ž.M. 

Na Reformatorskom groblju u Garderenu, područje regije Veluve, nalazi se spomenik sećanja na srpske vojnike koji su preminuli od posledica španskog gripa 1919. Na spomeniku je ispisano 29 imena srpskih vojnika umrlih u Garderenu, 21 vojnika koji je umro u Najmegenu i njih 14 koji su umrli u Enshedeu. Spletom različitih okolnosti, posmrtni ostaci srpskih vojnika su 1938. godine, a u dogovoru sa vladom Kraljevine Jugoslavije, prebačeni u mauzolej u Jindrihovicama, u Češkoj, gde se i danas nalaze.

narodni-muzej-ks.jpg
Kurir/Ž.M. 

Izložbom su obuhvaćeni kako pravni aspekti i izbijanje Prvog svetskog rata, tako i zločini vršeni nad ratnim zarobljenicima, rad humanitarnih organizacija, repatrijacija preko Holandije, smrt i ekshumacija, opis spomenika u Garderenu i mauzoleja u Jindrihovicama, gde su srpski vojnici, umrli u Holandiji, našli svoje konačno prebivalište, kao i priče o porodicama tj. potomcima ovih vojnika.

narodni-muzej-u-krusevcu-postavka.jpg
Kurir/Ž.M. 

Prema Vasićevim rečima, u Kući Simića, osim stalne postavke koja predstavlja ambijent kruševačkog doma na prelazu iz 19. u 20. vek, otvorena je izložba "Više od ogre – dečje igre nekad i sad". Izložba sadrži na desetine tekstova o pomalo zaboravljenim dečjim igrama iz XX veka, fotografije koje ilustruju dečje rođendane, okupljanja i najbezbrižniji deo života, ali i igračke koje su obeležile odrastanje različitih generacija u Kruševcu. Autor izložbe je Zorana Drašković Kovačević.

nmk-srpski-stradalnici-u-holandiji.jpg
Kurir/Ž.M. 

U Umetničkoj galeriji na programu je izložba fotografija i grafika profesora Branimira Karanovića, sa kojim je danas organizovan razgovor, a predstavljen je i katalog izložbe, koju je priredila kustoskinja Biljana Grković.

Posetama izložbama je moguća isključivo uz poštovanje protivepidemijskih mera.

Kurir.rs/Ž. M.