Rudarski čekić zamenio frulom i stolarskim alatom
BOR - Penzionisani rudar iz Bora Petar Ljeparević Šljapa rudarski čekić uspešno je zamenio stolarskim alatom, a u slobodno vreme svira frulu i čita ruske klasike.
Frula je njegova najveća ljubav, koje se ne odriče ni u 77. godini, a omiljeni pisac mu je Mihail Šolohov čije je delo "Tihi don" čitao u dahu dok je čuvao jamska postrojenja u Borskoj jami.
Pune 44 godine, Ljeparević je radio u Borskom rudniku, a u jamu je prvi put sišao još kao 13-godišnji dečak.
Sa 18 godina počeo je da radi kao rudar, a već prve godine na poslu je doživeo tešku povredu i jedva ostao živ. To ga, ipak, nije pokolebalo da penziju dočeka kao rudar.
“Navikao sam na jamu i sada bih ponovo radio taj posao. Navikao sam - 40 godina pod zemljom. Plata mi je bila 10 hiljada, a isto toliko mi je bila i penzija, pa sam morao da nastavim da radim. Čuo sam da je u jami otvoren kafić i spremam se, ovih dana, da ga i ja posetim”, kaže Ljeparević koji penzionerske dane provodi u porodičnoj kući u borskom naselju Brezonik.
Bez dana škole opismenio se čitajući slova iz predratne štampe, kojom je njegov pokojni otac zavijao duvan, a dobro pamti svoje teško detinjstvo.
“Opismenjavao sam se sam i mnogo sam voleo da čitam. U školu nisam išao, a školske klupe prvi put sam video kad sam svirao na školskoj priredbi u Slatini kod Bora”, kazao je Ljeparević.
Sa frulom je, kako ističe, obišao pola Evrope, a nekoliko decenija bio je na čelu Kulturno umetničkog društva “Bakar” u Boru.
“Frula je interesantnija nego saksofon i želim da znam šta to "parče drveta" može da odsvira. Frula u odnosu na duduk daje "slađi ton". Frulaš mora da bude vaspitan i kulturan”, objasnio je za Tanjug čika Pera.
Svoje muzičko iskustvo sada nesebično deli sa mladim muzičkim talentima. Među njima je i petnaestogodišnji Nemanja Pavlović, učenik iz Bora, koji je rekao da je od čika Pere naučio tehniku sviranja ovog starog instrumenta.
Kada je otišao u penziju Ljeparević je rudarski čekić zamenio stolarskim alatom i, kako ponosno priča, nema dana da ne uključi strug u svojoj radionici. Sa svojih deset prstiju izradio je kompletnu stolariju u svom domaćinstvu.
U Jami Borskog rudnika trenutno radi 150 rudara. Od 1903, kada je otvoren Borski rudnik, rudu je kopalo nekoliko hiljada rudara sa prostora cele bivše Jugoslavije.
"KOMPLIKOVANO JE, ALI TO JE PROMENA KOJA DONOSI NADU, BAR ŠTO SE SRBIJE TIČE" Vučić o američkim izborima: Među prvima u svetu sam čestitao Trampu