11. KOLEKTIVO LILANJE: Sve gorelo u porti stare Crkve Pokrova Presvete Bogorodice (FOTO)
Sa prvim sumrakom uoči velikog praznika Petrovdana u nedelju uveče planule su lile u lozničkom kraju, a najviše ih je kao i prethodnih deset godina gorelo u porti stare Crkve Pokrova Presvete Bogorodice. Pored hrama je Crkvena opština staroloznička sinoć organizovala 11. kolektivno lilanje, a treće u okviru Festivala ‘’LilaLO’’ koji od petka traje u lozničkom kraju. Prošle godine zbog pandemije nije bilo organizovanog paljenja lila, ali su se građani samoinicijativno okupili kod stare crkve i običaj nije prekinut.
Pre paljenja lila u amfiteatru kod crkve publika je uživala u nastupu lozničkog folklornog ansambla KUD „Karadžić“, a oko pola devet počelo je centralno gradsko lilanje. Grmjavina i po koja munja zapretili su da pokvare veče, ali je sve ipak iuspalo dobro jer je nebo ‘’zaplakalo’’ tek kada su dogorevale i poslednje upaljene lile. U isto vreme vatre su upaljene na više mesta širom lozničkog kraja kako bi se ispoštovao običaj lilanja. Plamtele su kroz sumrak suve kore divlje trešnje, ili breze na štapovima, a okretala su ih deca i mladi pod budnim okom njihovih roditelja. Prepuno je bilo kod crkve, a nije se znalo ko je ushićeniji prizorom mnoštva buktinja i lilanja, da li deca, ili odrasli koji su se podsetili detinjstva kada su i sami lilali. Isto veče je u okviru festivala nastavljen program na saborištu u Tršiću gde je najpre nastupila Sara Šekularac, poznatija pod umetničkim imenom ZOI, a od 22 časa na scenu je izašla Ivana Peters sa bendom Negativ. Prethodno veče na istom mestu prašio je Nenad Janković poznatiji po svom pseudonimu dr Nele Karajlić.
Ovogodišnji ‘’LilaLO’’ festival završava se večeras (12.7) u amfiteatru Hrama Svetih apostola Petra i Pavla u Banji Koviljači nastupom etno benda ‘’Lila’’ i Crkvenog hora ‘’Sabor srpskih prosvetitelja’’ od 19 časova, a sat i po kasnije manifestacija će biti svečano zatvorena.
Kurir.rs/T.I.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore