U VRANJU POTPISAN MEMORANDUM: Lokalna zajednica u borbi protiv trgovine ljudima (FOTO)
U Vranju je u petak potpisan Memorandum o saradnji na realizaciji održivog socijalnog uključivanja dece i omladine, žrtava trgovine ljudima, potencijalnih žrtava trgovine ljudima, žrtava svih oblika nasilja i zlostavljanja dece i omladine i potencijalnih žrtava svih oblika nasilja i zlostavljanja dece i omladine, potvrdila je Kuriru Beba Kanački potpredsednica i PR Lokalne mreže za prevenciju i borbu protiv trgovine ljudima Grada Vranja.
Kanački je napomenula da od početka godine na teritoriji grada Vranja nije bilo identifikovanih žrtava trgovine ljudima i da je tome umnogome doprineo rad na prevenciji.
"Smatramo u Lokalnoj mreži da je tome mnogo doprineo naš rad na prevenciji. Upravo ovi važni datumi i jesu datumi kada možemo da se obratimo širem krugu građana da podignemo javnu svest o problemu trgovine ljudima i mi ćemo nastaviti u kontinuitetu da radimo upravo ovakve aktivnosti, a ono što smo danas potpisivanjem Memoranduma u Gradskoj kući vezano za podršku žrtvama trgovine ljudima i porodičnog nasilja uradili jeste nešto što je Lokalna mreža uradila više u okviru svojih delatnosti. Svoj rad na prevenciji koji je prepoznatljiv u čitavoj zemlji sada smo usmerili i pružili šansu nekim drugim aktivnostima gde ćemo biti uključeniji, a to je direktna podrška žrtvama kako trgovine ljudima, tako i porodičnog nasilja", ističe Beba Kanački, potpredsednica i PR Lokalne mreže za prevenciju i borbu protiv trgovine ljudima Grada Vranja.
U maloj sali Skupštini grada, Memorandum su potpisali predstavnici Lokalne mreže za prevenciju i borbu protiv trgovine ljudima Grada Vranja, Centra za socijalni rad, Centra za razvoj lokalnih usluga socijalne zaštite, Odseka za dečju zaštitu Gradske uprave, Kancelarije za mlade, Pozorišta "Bora Stanković" i Crvenog krsta Vranje.
"Ovaj dokument predstavlja zajednički nastup lokalne zajednice u borbi protiv trgovine ljudima i naš je konačni cilj zaštita žrtava ovog krivičnog dela. Pored toga, mi se borimo i protiv porodičnog nasilja. Memorandum predviđa aktivno učešće svih žrtava u društvenim procesima, odnosno njihovo socijalno uključivanje, koje podrazumeva zaštitu podataka i ličnosti", izjavila je Danijela Milosavljević, prenosi zvanični sajt Grada Vranja.
Trgovina decom je jedan od najtežih i, po posledicama, najsloženijih oblika nasilja, koje ostavlja ozbiljne zdravstvene, psihološke, socijalne i razvojne posledice po dete. Poslednji UNODC Globalni izveštaj o trgovini ljudima 2018. navodi da se u 82 odsto slučajeva ženama žrtvama trguje u svrhu seksualne eksploatacije, devojčicama u 72 odsto, dok je to bio slučaj sa 10 odsto muškaraca i 27odsto dečaka žrtava trgovine ljudima.
Prema poslednjim dostupnim podacima za Srbiju iz 2019. godine, 64 odsto žrtava trgovine ljudima bile su osobe mlađe od 18 godina, dok je prethodnih godina bila slična situacija - oko 90 odsto njih bile su devojčice, ukazuju iz NVO Atina i Centra za prava deteta koji su objavili video "Između sna i jave".
Imajući sve ovo u vidu, organizacije Atina i Centar za prava deteta identifikovale su realne potrebe u svakodnevnom radu sa decom iz ranjivih kategorija, te započele aktivnosti koje su usredsređene na doprinos podizanju svesti o rizicima trgovine decom, uključujući i u digitalnom okruženju, oblicima eksploatacije i najčešćim metodama koje trgovci ljudima koriste da bi decu uvukli u situaciju trgovine. Ova akcija je usmerena na osnovnoškolsku i srednjoškolsku decu, decu iz ugroženih zajednica – romsku decu, decu u uličnoj situaciji, i decu u ranjivim situacijama, saopštavaju iz NVO Atina i Centra za prava deteta.
Kurir.rs/T.S.
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)