LOZNICA - Uglavnom je zbog izostanka otkupa ili male otkupne cene minulih godina šljiva u lozničkom kraju prolazila kroz lampek pa završavala flaširana, u buradima ili kao pekmez u teglama. Ove godine, kažu proizvođači, tako je slab rod da će je malo biti i za rakiju.

Prema rečima Zlatice Krsmanović, diplomiranog inženjera voćarstva iz lozničkog ’’Poljosaveta’’ koji pokriva ljubovijsku, krupanjsku i malozvorničku opštinu, ovogodišnji prosečni prinosi biće šest, sedam tona po hektaru što je upola manje nego lani, a četiri, pet puta manje nego što bi trebalo da bude.

loznica-.-na-pijaci-od-70-do-100-dinara-.jpg
Kurir/T.Ilić 

- Rod šljive uništili su mrazevi baš kada je ona bila u fazi cvetanja, opstala je sporadično u zaklonjenim delovima i gde su plodovi bili već formirani pa su se održali. Sada visoke temperature ne pogoduju onome što je ostalo tamo gde nema uslova za navodnjavanje tako da će ovo biti loša godina za šljivu. Zvanično nema otkupne cene, očekuje se da će biti dobra, za sada se pominje 50 dinara, a najavljuje se da će biti veoma skupa suva šljiva upravo zato što je nema – kaže ona.

loznica--zbog-mraza-je-nema-vise.jpg
Kurir/T.Ilić 

Dodaje i da je pre bio dobar rod, ali nije bilo otkupa pa je šljiva završavala u rakiji, a sada će i toga biti manje. Na ovom području slabo ima organizovanog otkupa, svojevremeno su hladnjače otkupljivale cepanu stenlej šljivu međutim, već više godina zaredom ni toga nema. Na ovom području pod šljivom je oko 3.600 hektara i ona je najzastupljenija voćna vrsta, ali nema odgovarajućeg standarda proizvodnje i sve se, uglavnom, svodi na na to hoće li joj nebo biti naklonjeno ili neće.

Inače, na lozničkoj zelenoj pijaci danas su se šljive mogle pazariti po ceni koja se kretala od 70 do 100 dinara.

Kurir.rs/T.Ilić