DODELA SVETOSAVSKE NAGRADE GRADA KRUŠEVCA: Dobitnik pesnik Ljubiša Bata Đidić
Žiri za dodelu Svetosavske nagrade grada Kruševca danas je dodelio ovo veliko priznanje književniku, slikaru i kulturnom posleniku Ljubiši Bati Đidiću. Uručenje nagrade obaviće se na Svetosavskoj akademiji, koja će se održati u utorak 25. januara u 18 sati.
Ljubiša Đidić (1937, Kraljevo) završio je gimnaziju u Kruševcu, Filozofski fakultet (svetska književnost) u Beogradu, magistarske studije slušao u Ljubljani. Pesnik, esejist, antologičar, putopisac, dečji pisac, prozaist.
Objavio zbirke pesama Podignute ruke (1965), Nagrižen prsten (1969), Prolistalo koplje (1979), Svrake vole sjajne stvari (1975), Gorionik (1978), Prometejeva činija (1984) – poema (komponovana za Slobodište, na muziku Vojislava Bubiše Simića), Severnjača nad Bagdalom (1986), Pakao za dnevnu upotrebu (1993), Priznaješ li pepeo svetlosti (1994), Srpski carski rez (1999), Sveti poljubac (2OO3). Putopise: Čudesna Kina (1984. i 1989), Pod Južnim krstom - Latinska Amerika (1992) , Ruža Budimpešte (2006). Romane: Dnevnik za Teu (1992), Carska deca (2006), Najkraće priče Skraćenice (1998), Dnevničke zapise Miris proleća 1999 godine (2009), Kneginja Jelena Balšić, monodramska proza (2010).
Kao pesnik za decu objavio je zbirke pesama: S točkovima od maslačka do oblačka (1984), Zlatne kočije (1992), Zaljubljive pesme (1996), Zaljubljive reke(2001), Kako sanja jedna Sanja (2001) Ogledalce nema dance (2010), kao i nekoliko slikovnica.
Priređivač je nekoliko antologija: Dogodilo se u Kruševcu (1978), Kruševačka rozeta (1995), Srpska kuća – pesnici o Vidu, Krfu i Zejtinliku /izašla paralelno na grčkom/, Beskrajni plavi krug – pedeset godina modernog srpskog pesništva / izašla i na češkom, u Brnu, 1995/, Hilandar u srpskom pesništvu, (1988), Duhovnica – pravoslavno srpsko pesništvo (2000) .
Zastupljen je u više antologija srpske poezije, kao i u antologijama na švedskom, beloruskom, portugalskom, litvanskom, ruskom, engleskom, slovenačkom, španskom, makedonskom. U knjigama je izašao na grčkom, francuskom, rumunskom, ruskom, španskom i makedonskom.
Preveo je desetak zbirki pesama i romana sa slovenačkog. Nosilac je Ordena rada sa zlatnim vencem, Vukove nagrade, Zlatne značke KPZ, Posebnog priznanja Ministarstva kulture za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi Srbije, Zmajeve nagrade za dečju književnost, Zlatnog prstena despota Stefana Lazarevića, Oktobarske nagrade grada Kruševca, Rasinskog cveta, nagrade „Oton Župančić“ i dr. Zastupljen je u nekoliko enciklopedijskih knjiga /Leksikon Matice srpske, Porodična enciklopedija, Ko je ko u Srbiji, Ko je ko - pisci Jugoslavije i dr./ Ljubiša Đidić je bio dugogodišnji direktor i urednik Bagdale (njenog časopisa, izdavačke delatnosti i njenih avandgardnih edicija, a sada urednik istoimenog časopisa za decu).
Osnivač je i inicijator brojnih kulturnih i književnih manifestacija : Belo-vodska rozeta, Kozniku u pohode, Kosovske galerije, Filozofsko-književne škole, Biblioteke đaka pisaca pri kruševačkoj gimnaziji, Galerije „Slovo ljubve“, Odbora za obnovu manastira Milentija, Galerije Milića od Mačve „Kosovo, prvi prag Srbije“ sa fondom od 150 slika, Spomenika Miodragu Petroviću Čkalji, Spomenika Jeleni Balšić, Spomenika Dve majke (posvećen majci Srbiji i majci Grčkoj), Spomenik krivorečkim žrtvama i dr. Živi u Kruševcu.
Kurir.rs/Ž. M.
VUČIĆ RAME UZ RAME SA SVETSKIM LIDERIMA: Predsednik na Samitu Evropske političke zajednice o ozbiljnim izazovima i sukobima sa kojima se suočava ceo svet (FOTO)