Meštane sela Trešnjevak u Kragujevcu uznemirila je pojava vukova.

Tragovi krupne životinje uočeni su pre nekoliko dana oko sela Trešnjevak, a klanja stoke je već postalo ozbiljan problem.

- Svi smo začuđeni jer se još od osamdesetih godina prošlog veka ovde nisu pojavljivali vukovi. Neuobičajeno je i da ih ima u ovo doba godine. Sudeći prema tragovima šapa radi se o prilično krupnom primerku. Uočeno je na kamerama više od pet vukova - navodi jedan meštanin i dodaje da su jednom domaćinu vukovi zaklali ovcu usred dana.

Komentari se samo ređaju.

- Kad nisu bili pa su se sad pojavili? Od kako Trešnjevak postoji postoje i vukovi u njemu - navodi jedan korisnik dok drugi dodaje da su vukovi došli u čoporu i da će lovci u nedelju krenuti u hajku.

- Pa šta je tu čudno? To je njihovo stanište. Silaze blizu sela zbog hrane u zimskim uslovima - navodi jedan korisnik.

Mnogi su ubeđeni da na snimcima nije vuk.

- Klasičan šakal. Samo krupan - navodi jedan korisnik.

Pojedini su stali u odbranu vuka.

- Radosna vest! Budite srećni dok ih još ima. Ne postoji ni jedan zabeležen slučaj da je vuk na teritoriji Srbije napao čoveka. Ne treba ih ubijati već domaćini treba da čuvaju svoju stoku određenim metodama, koje su jako jeftine, a vuk im ne može ništa. Ne treba da se vode nekim stvarima od pre 70 godina. Molim vas da se informišite - upozorava jedan korisnik.

Godišnje se u našoj zemlji inače legalno odstreli oko 200 primeraka vukova. Njihova brojnost u Srbiji se procenjuje na oko 1.000 primeraka. Vuk - canis lupus - živi svuda osim u nizijskim gusto naseljenim predelima. U našoj zemlji ga nema u većem delu Vojvodine i u Šumadiji.

Staništa su mu pretežno starije mešovite i listopadne šume u pobrđu i na planinama, ali se lako adaptira na sve tipove suvozemnih staništa. Stanje populacije je povoljno sa stabilnim ili blago uzlaznim trendom.

Procenjeno je da nije ugrožen i pored stalnog izlova.

(Kurir.rs/IKragujevac)