Povodom pojave uginule ribe u reci Drini danas se oglasio direktor lozničkog JP "Vodovod i kanalizacija" Željko Marjanović koji kaže da je loznička voda izuzetno dobrog kvaliteta i da "nema razloga za bilo kakvu brigu građana". Analize su pokazale da nema nikakvih pomeranja u parametrima, kvalitet vode prati se iz sata u sat i nema bojazni da voda može biti lošeg kvaliteta, uverava on.

- Više stotina analiza se uradi mesečno i uveravam građane da se ne može dogoditi da neispravna voda uđe u naš vodovodni sistem. Po saznanju da se u Drini dogodio ekološki incident u petak uveče smo obavestili šabački Zavod za javno zdravlje i republičkog vodnog inspektora koji je načelnika gradske uprave informisao da je zagađivač najverovatnije iz Republike Srpske. Na slučaju, kako sam obavešten, radi i MUP, odnosno novoformirana jedinica za suzbijanje ekološkog kriminaliteta. Republički vodni inspektor je o slučaju obavestio kolegu u Republici Srpskoj i dobio informaciju da će njihova inspekcija danas izaći na lice mesta. Prema našim, nezvaničnim, saznanjima zagađivač je iz Republike Srpske, odnosno sa leve obale reke – kazao je Marjanović.

loznica--sve-se-prati.jpg
Kurir/T.I. 

On ističe da lozničko JP "Vodovod i kanalizacija" kvalitet vode u svojoj laboratoriji kontroliše tri puta dnevno, a Zavod za javno zdravlje iz Šapca tri puta mesečno po dvanaest uzoraka sa lokacija širom vodovodne mreže i oni se odnose na samu sirovu vodu. Kako je precizirao loznički ‘’Vodovod’’ ne uzima vodu direktno iz reke Drine već iz njenog iz aluviona i kaže da je, čak i ta, sirova voda "uzuzetnog kvaliteta" što potvrđuju svakodnevne analize. Podsetimo, Dragoslav Polić, predsednik GOSR Drina” Loznica, potvrdio je juče da je od četvrtka uginula riba primećena u Drini, od Malog Zvornika nizvodno ka Loznici i da su o tome obavešteni nadležni, policija, korisnik područja "Cassini fishing" i resorno ministarstvo.

loznica--uginula-riba-u-drini-foto-fejsbuk--brano-gajic.jpg
Kurir/T.I. 

- Očigledno je u pitanju izlivanje otrova od kojih prvo stradaju ribe dna kao što je mrena, a najveća količina uginule je baš ona. Nezvanično je, prema navodima jednog ribolovca zagađenje stiglo sa leve obale Drine – kazao je on.

Vodostaj Drine je prema rečima ribolovaca poslednjih dana izuzetno mali pa je velika koncentracija otrova dovela do masovnog pomora ribe, ali nema podatka o kojoj se količini tačno radi. Oni očekuju da nadležni utvrde ko i šta je dovelo do uginuća drinske ribe, a nezvanično se pominje da je u pitanju, najverovatnije, ispuštanje lužine u reku.

Kurir.rs/T.I.