U LOZNICI, VRANJU I SUBOTICI OBELEŽEN DAN POBEDE: Da se ne zaboravi! Jedan od najznačajnijih datuma u istoriji čovečanstva (FOTO)
Širom Srbije obeležen je 9. maj Dan pobede nad fašizmom.
U LOZNICI POSTAVLJENA NOVA BISTA GEORGIJA JAKŠIĆA
U Loznici je, simbolično, baš ovog utorka postavljena nova bista Georgija Jakšića (1928-1944), u srednjoškolskom parku, na Trgu Jovana Cvijića u centru Loznice, na istom mestu odakle je prethodna ukradena pre sedam godina. Umesto dugogodišnjeg obezglavljenog postamenta sada je tu bista skojevca koga su 5. maja 1944. godine obesili nemački okupatori, a nova je urađena na inicijativu lozničkog SUBNOR-a.
Na svečanom otkrivanju biste, pomoćnik gradonačelnika Ljubinko Đokić podsetio je da su brojna oštećenja na spomen obeležjima, bistama, pločama, česmama i kosturnicama, koje čine oni kojima "ništa nije sveto", a isto se dogodilo i sa bistom Jakšića.
- Na području Loznice imamo oko 150 obeležja koja podsećaju na istoriju Jadra i Podrinja, a naša je obaveza da brinemo o svim ovim spomenicima jer ako ne poštujemo naše pretke ne mislimo dobro našim potomcima. Naš Grad će sa posebnom pažnjom brinuti o svim ovim spomen obeležjima - kazao je on.
Predsednik lozničkog SUBNOR-a Života Isaković, podsetio je da je Jakšić izbegao iz slavonskog sela Markušica bežeći od ustaša, a da je posle dolaska na teritoriju Bogatića stupio u Mačvanski partizanski odred. U aprilu 1944. dobio je zadatak da sa grupom partizana u Loznici likvidira nekoliko saradnika okupatora, ali je prilikom akcije ranjen. Nemci su ga uhvatili i obesili na mestu gde se sada nalazi bista, a tada je bila pijaca. Bronzana bista postavljena je 1963. godine i na istom mestu je stajala sve do 2016. kada je ukradena i nije nikada pronađena.
Inače, prethodno su povodom Dana pobede i 78. godišnjice pobede nad fašizmom vence na Partizanskom groblju u Loznici, gde su sahranjeni posmrtni ostaci 160 boraca palih u Drugom svetskom ratu, položile delegacije Grada Loznice, Vojske Srbije, vojni ateše Ambasade Rusije, Centra za kulturu "Vuk Karadžić", lozničkog SUBNOR-a i udruženja "Memorijal Draginac".
Ovo je drugi put da se u Loznici na mestu nestale radi nova bista. Februara 2011. ukradena je bista generala Pavla Jurišića Šturma, legende slavne Drinske divizije, iz parka kod Muzičke škole. Nikada nije nađena pa je juna 2015. postavljena nova, identična staroj jer je izlivena iz originalnog odlivka.
VRANJE: SENE NEVINO UBIJENIH, VEČNO ĆE BITI NAŠ AMANET
Polaganjem cveća i venaca u Vranju obeležen 9. maj Dan pobede nad fašizmom u Drugom svetskom ratu.
Na platou ispred Spomenika revoluciji u Vranju održan je komemorativni skup. Parastos poginulima služilo je sveštenstvo Eparhije vranjske.
Vence i cveće na Spomenik revoluciji položili su gradonačelnik Vranja dr Slobodan Milenković sa saradnicima, zamenik komandanta Četvrte brigade Kopnene vojske pukovnik Siniša Nikolić, predsednik boračke organizacije Brod, Zoran Vidić sa saradnicima, načelnik Pčinjskog upravnog okruga Srećko Pejković, predsednik Gradske opštine Vranjska Banja Dragan Sentić, zamenik načelnika Policijske uprave u Vranju Nenad Marković, načelnik Centra Bezbednosno informativne agencije Miloš Ristić, kao i predstavnici SUBNOR-a, Udruženja potomaka ratnika oslobodilačkih ratova Srbije do 1918. godine, Udruženja Srpskih ratnih veterana Vranje i Pokreta veterana Vranja.
"Slobodarski svet se ujedinio kako bi stao na put Silama osovine, koje su za samo nekoliko meseci pregazile Evropu. Drugi svetski rat po nečemu je bio specifičan. Po prvi put se formiraju koncentracioni logori, za sve one narode koji nisu bili arijevske rase, za one koji su bili takozvani 'narodi drugog reda', nedostojni života u Hitlerovom Trećem rajhu. U Holokaustu koji je usledio, u radnim i logorima smrti, stradalo je 6 miliona Jevreja. Slična mesta za mučenje i ubijanje, pre svih, Srba, Jevreja, Roma i drugih, otvarani su u periodu okupacije i na teritoriji tadašnje Jugoslavije. Jasenovac, Banjica, Jadovno, Sajmište, Jastrebarsko... Prema pojedinim podacima, samo na teritoriji Jugoslavije poginulo je preko milion ljudi, od čega su više od polovine bili Srbi. Sene nevino ubijenih, večno će biti naš amanet da nikada ne zaboravimo nesrećne žrtve sumanute ideologije, koja je htela da oblikuje civilizovani svet na postulatima rasizma i antisemitizma. Ideologija koja se zasniva na mržnji, progonu, mučenju, proterivanju, ubijanju, osuđena je na propast. Tako nešto više nikad ne sme da se ponovi", rekao je na skupu gradonačelnik Vranja dr Slobodan Milenković.
On je istakao da je "geografski položaj naše zemlje umnogome odredio naš mentalitet i oblikovao naše nacionalno biće".
"Ono je oblikovano vekovima, prkoseći osvajačima. Jer, Srbi su odvajkada vodili isključivo odbrambene ratove, štiteći svoje postojanje na prostorima koji nam pripadaju istorijski i kulturološki. Srbija i srpski narod svedoče stvaranju novog svetskog poretka. U danu kada slavimo pobedu, nemamo drugog izbora do toga da budemo mudri i smireni. Da sačuvamo ono što je naše. To će biti naša pobeda, jer drugog izbora nemamo", naglasio je gradonačelnik.
Zoran Vidić, predsednik boračke organizacije Opštine Brod iz Republike Srpske istakao je da je važno je da negujemo kulturu sećanja na naše pretke i da našu omladinu učimo pravim vrednostima, veri, poštovanju i obrazovanju.
"Oni koji se ne sećaju svoje prošlosti, osuđeni su da je ponavljaju“, istakao je Vidić.
Leonora Ristić, učenica Gimnazije "Bora Stanković" i hor Muzičke škole "Stevan Mokranjac" učestvovali su u programu koji je upriličen povodom obeležavanja Dana pobede nad fašizmom u Drugom svetskom ratu.
SUBOTICA: JEDAN OD NAJZNAČAJNIJIH DATUMA U ISTORIJI ČOVEČANSTVA
U Subotici su na Dan pobede nad fašizmom delegacije Grada i SUBNOR-a položile su vence na spomenik Žrtvama fašizma i spomenik palim Crvenoarmejcima u Dudovoj šumi.
Gradonačelnik Stevan Bakić je rekao da je 9. maj jedan od najznačajnijih datuma u 20. veku i u čitavoj istoriji čovečanstva.
"Tog datuma je završen najveći vojni sukob u istoriji, a kapitulacijom nacističke Nemačke i njenih saveznika, završena su stradanja i ogromni zločini, a poražena je monstruozna ideologija nacizma i fašizma. Ubijeni su i proterani milioni ljudi, samo zato što pripadaju drugim nacijama i veroispovestima, a tačan broj žrtava ni danas se ne zna. Subotica je dala svoj doprinos istorijskoj pobedi, a u antifašističkom pokretu je stradalo više od 7000 građana Subotice", podsetio je gradonačelnik Bakić.
On je istakao da je Subotica ponosna na antifašističku tradiciju koju neguje i danas, sećanjem na žrtve fašističkog rata, kao i presudnu ulogu Crvene armije u završnim borbama.
"Ima i danas pokušaja revizije i potiskivanja istorijske istine. Sećanje na antifašizam nosi snažnu poruku neodrživosti jednoumlja i diskrimnacije prema mnogima koji su imali hrabrosti da se suprotstave najvećem zlu fašizma.
Vence su na spomenik poližili i načelnik SBO Bojan Šoralov, delegacije ambasade Ruske federacije, jevrejske opštine Subotica i više nevladinih organizacija, a skupu su prisustvovali i đaci Gimnazije Svetozar Marković i osnovne škole Đuro Salaj, kao i predstavnici SUBNOR-a.
Predsednik SUBNOR-a Subotice Aleksandar Toković je rekao da će se i narednih godina dostojanstveno obeležiti 9. maj, Dan pobede.
"Dan pobede pamtimo kao datum kada je prestalo veliko zlo 20. Veka, nacizma i fašizma koji je pet godina harao Evropom. Očekujemo da buduće generacije pamte taj datum. Sve slobodarske i demokratske zemlje Evrope, među kojima i Srbija, obeležavaju 78-godišnjicu velike pobede snaga antihitlerovske koalcije u Drugom svetskom ratu, nad najvećim zlom 20. veka, nacifašizmom, čije su vođe primorane 9. maja 1945. godine na bezuslovnu predaju i kapitulaciju, Konačno, posle 6 godina najkrvavijeg rata u istoiji čovečanstva, koji je vođen na prostorima 61 države sveta, koji je odneo preko 50.000 ljudskih života", rekao je Toković.
Istakao je veliki doprinos pripadnika NOB-a u borbi protiv okupatora i konačnoj pobedi antihitlerovske koalicije, teške borbe od Sremskog fronta do Bolmanske i Batinske i druge krvave borbe.
"Borbe su se vodile i 6 meseci nakon oslobođenja Beograda, do konačnog progona fašista i nacista, a naša zemlja je žestoko krvarila za slobodu, o čemu svedoči podatak o najviše poginulih, u odnosu na broj stanovnika. Smatramo obavezom da se poklonimo danas senima tih žrtava fašističkog terora, ispred ovog monumentalnog spomenika, poručimo da borci i članovi SUBNOR-a kao i svi poštovaoci tekovina NOB-a, nećemo dozvoliti da se desi novi Holokaust, deportacije i masovna pogubljenja, rekao je Toković i uputio omladini zavet boraca oslobodilačkih ratova, da se ne odvajaju od svoje istorije, da pamte istorijske činjenice i tako čuvaju heroje i junake naše slavne prošlosti, narodnooslobodilačke borbe i pobede nad fašizmom.
On je zahvalio i Gradu na razumevanju i doprinosu dostojanstvenom obeležavanju Dana pobede.
T.I./T.S./N.H.
PATRIJARH PORFIRIJE SLUŽIO POMEN NASTRADALIMA NA ŽELEZNIČKOJ STANICI! U Sabornom hramu u Novom Sadu bili i premijer Vučević i gradonačelnik Đurić