NEKO DOBRO I OD KIŠA: Manje požara na otvorenom kod Užica
Neretko se u selima, ali i na rubovima grada Užica, može videti dim i vatra koji
nastaju usled paljenja strnjike i korova.
Ta paljenja su posebno intezivna u prolećnim i u letnjim mesecima, a često su i uzroci velikih požara, koji zahvataju velike površine livada i šuma. Ponekad se završe i sa smrtnim ishodom.
Prema rečima Saše Cicvarića, načelnika Odeljenja za vanredne situacije Užice, samo zahvaljujući kišnom vremenu u junu, julu i avgustu je bilo manje požara na otvorenom.
- Prošle godine smo imali 116, a ove godine 92 požara na otvorenom prostoru. Taj manji broj požara je zbog obilnih kišnih padavina u ranom prolećnom periodu, pa čak i u letnjem periodu smo imali dosta kiša. Bilo je paljenja korova, strnjika, otpadnog materijala, ali upravo zbog te kiše i vlažne zemlje, bilo je požara manjeg inteziteta i nisu mogli da se šire – kaže Cicvarić.
Zbog dosadašnjeg iskustva pripadnici Sektora za vanredne situacije rade
preventivne obilaske terena kada su kritični periodi, a i po zakonu, članu 50,
zabranjeno je sapljivanje biljnih ostataka na otvorenom prostoru.
- Predviđene su prekršajne kazne koje su za fizička lica novčana kazna od 10.000 do 50.000 dinara, a za pravna 50.000 do 300.000 dinara. Ove godine smo imali četiri takve kazne, a 27 prekršajnih prijava je podneto prošle godine. Izazivanje opšte opasnosti podleže krivičnoj odgovornosti i gonjenju, ali nismo imali takvih slučajeva ove godine – rekao je Cicvarić.
Poslednji veći požar na otvorenom je bio 4. avgusta prošle godine u seli Gvozdac kod Bajine Bašte.
- Tada je čovek paleći biljni otpad izazvao požar u kome je izgoreo voćnjak, livade i četinarske šume na površini od 2,5 ha. Najviše požara izbija u selima gde ima malo naroda, gde su zapuštena domaćinstva, gde žive stari ljudi. Njima je da spale korov najlakši način da ga se oslobode, a pri tom ni sami nisu svesni kolika im opasnost preti i po njihov život. Ranijih godina je bilo smrtnih slučajeva, kada vatra i dim opkole čoveka – upozorava naš sagovornik
Iako nije bilo puno požara u odnosu na prošlu godinu, užički Vatrogasno-
spasilački bataljon je imao pune ruke posla.
- Ove godine bilo je 197 intervencija, a prošle godine 199. Letnji period koji se
obično vezuje za požare, ove godine je propratio olujni vetar, pojava grada, obilne kiše i poplave, naročito kod voda drugog reda. Pomagali smo stanovništvu u tim situacijama spašavanja, dostave hrane i slično – kazao je načelnik Sektora za vanredne situacije Užice.
Kurir.rs/Z.G.
"UVEREN SAM DA ĆETE I UBUDUĆE USPEŠNO IZVRŠAVATI NAMENSKE ZADATKE" Predsednik Vučić čestitao Dan Ratnog vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane