Odavanjem počasti i polaganjem venaca kraj spomenika „Talac“ u Kragujevcu je obeleženo 82 godine od streljanja rodoljuba na Metinom brdu. Vence su položili predstavnici gradske uprave, SUBNOR-a, Vojske Srbije i porodice ubijenih.

Kragujevački masakr oktobra 1941. godine je najveći i najpoznatiji, ali nije i jedini masovni zločin okupatora u Kragujevcu za vreme Drugog svetskog rata.

Na Metinom brdu, gde je postojao improvizovani logor, u februaru i martu 1942. godine izvršena su streljanja rodoljuba, antifašista, komunista, pripadnika i simpatizera partizanskog pokreta.

img-20240302-110225.jpg
Foto: Kurir.rs/ D. Đusić

Jedinice nemačke vojske, uz pomoć ljotićevaca, ukupno su na tom prostoru ubile 96 ljudi, od čega je najviše, njih 60, streljano 2. marta 1942. Predsednik SUBNOR-a u Kragujevcu, Željko Zirojević navodi da je najstariji imao 46, a najmlađi 17 godina i da su to mahom bili pripadnici partizanskog pokreta, da ih je najviše bilo sa područja Rače, Topole i Kragujevca, ali i drugih mesta.

Zirojević kaže da su zarobljenici dovedeni do velike jame, gde su streljani, a da su se spasla samo petorica i to zahvaljujući svesnom žrtvovanju studenta šumarstva Dragoslava Banića, skojevca iz Natalinaca, koji je skočio na nemački mitraljez, poklopio ga grudima i herojski poginuo kako bi omogućio drugovima da pobegnu ispred nemačkih cevi.

GODIŠNJICA NACISTIČKOG ZLOČINA NA METINOM BRDU: U kragujevačkom masakru oktobra 1941. godine streljano 96 ljudi Foto: Kurir.rs/ D. Đusić

Počast streljanima, kao i svake godine, kraj spomenika su odali njihovi rođaci i potomci. Među njima je Snežana Matić, čiji je brat Petar Ristović iz Lipovca kod Topole, kao najmlađi, sa svega 17 godina, ubijen na ovom mestu. Iako ne pamti ratno vreme, jer je rođena nekoliko godina posle oslobođenja, Snežana nastavlja da svake godine dolazi na mesto stradanja svoga brata i njegovih drugova, kao što su to nekada činili njeni roditelji.

Posle polaganja venaca, SUBNOR je dodelio medalje borcima iz odbrambenih ratova Srbije od 1991-1999. godine i povelje za doprinos negovanju oslobodilačkih tradicija.

D. Đusić