Kad Tisa procveta, milioni insekata prekriju reku poput živog zida. Insekt Tiski cvet (Palingenia longicauda) dugačak je između 8 i 12 centimetara, a pripada porodici vodenih cvetova. Ovaj prirodni fenomen najupečatljiviji je na periferiji Kanjiže prema Horgošu.

cvetanje-tise-foto-jozef-gergelj-2.jpg
S. U. 

To za Kurir kaže poznati biolog iz Sente, Jožef Gergelj. Prema njegovim rečima, tokom poslednjih četvrt veka, Tisa cveta između 6. i 26. juna. I dok se prošle godine to dogodilo tek posle 20. juna, ove je svadbeni ples drevnih insekata počeo u ponedeljak:

- Tokom utorka i srede cvetanje je bilo intenzivno, a očekujemo da će se to desiti tokom kasnih popodnevnih časova - kaže Gergelj.

cvetanje-tise-foto-s.u..jpg
S. U. 

Tisa cveta kad temperatura vode dostigne između 22 i 23 stepena, a to se dešava tokom kasnih popodnevnih časova, između 17.30 i 19.30 sati:

- U martu i aprilu zabeležene su visoke temperature, pa se i Tisa ranije ugrejala i dostigla temperaturu oko 23 stepena. Već nedelju dana tako se kreće temperature vode. Na početku rojenja larve napuštanju glineno dno. Tamo borave tri godine - pojašnjava Gergelj.

Larve odbacuju košuljice, a pojavljuje se savršen insekt koji život okončava samo dva sata kasnije nakon parenja. Prvo na površinu izleću mužjaci. Tada se poslednji put presvuku i dobiju zlatno žuto telo sa krupnim crnim očima.

cvetanje-tise-foto-s.u.-2.jpg
S. U. 

Mužjaci uginu nakon nekoliko sati, dok ženke ostaju u životu tek koliko im je potrebno da na površini reke polože jajašca i tako obezbede novu generaciju.

Ovaj prirodni fenomen najupečatljiviji je na ovom delu reke, a sa obale ili iz čamaca, može da se vidi i kod Sente, Novog Bečeja, Novog Kneževca i još nekih mesta.

Bonus video:

00:47
Neverovatan prirodni fenomen u ivanjičkoj šumi: Iz stabla bukve potekla voda Izvor: RINA