Ivanjica - Na preko 1500 metara nadmorske visine smestio se nestvarni vidikovac na planini Mučanj, sa kog puca pogled na čitav ivanjički kraj, ali seže i do planine Jelice, Ovčara, Gradine dok se u dolini vidi jedna od dve najčistije reke u Srbji, Veliki Rzav. Postaljanje platforme na vrhu poznatom i kao Jerinin grad ovo mesto postalo je jedno od popularnijh lokacija u Zapadnoj Srbiji.

- Podignut je pre četiri godine, i do tada veliki broj turista iz zemlje, ali i iz svih zemalja regiona dolazi ovde na Mučanj. Pogled je ziasta spektakularan, jednostavno ne može se napraviti loša fotografija. Postavljeni su i putokazi koji vode do ovog lokalitetai obeležena je pešačka staza koja olakšava posetu svim turistima, kaže za RINU Miloje Ostojić iz TO Ivanjica.

17251873001691853612ivanjicana-dlanufotorina.jpg
RINA 

Kako bi se upotpunila turistička ponuda na planini Mučanj postavljena je i Via Ferata, takozvani gvozdeni put namenjen planinirima avanturistima koji na sam vrh žele da se popenju na malo drugačiji i teži način.

17251872811691853637viaferatarina.jpg
RINA 

- Dužina sajle je 500 metara, visenska razlika je 200 metara. Penjanje od podnožja do vrha traje oko dva sata, a ova Via Ferata dostupna je kako iskusnim planinarima, tako i rekreativcima, ali naravno uz pomoć i podršku instruktora. U bogatstvu kraških reljefa ove planine najviše se ističu pećine. Ispod Glatke stene, na nadmorskoj visini od 1224 metara, dobro sakrivena, nalazi se jedna od najpoznatijih – pećina četničkog komandanta Bože Javorca. Tu će sada svi koji se odluče na avanturu ovim gvozdenim putem moći da predahnu, a zatim nastave put prema vrhu", rekao je Janko Grbić direktor TO Ivanjica.

17251872741691853652golijamucanjvrhrina.jpg
RINA 

Prema legendi ime Mučanj ova planina je dobila po vrlo teškom i mučnom usponu Svetog Save na sam njen vrh. Kako narodna verovanja dalje govore, na mestu gde je odmarao nalazio se izvor vode, koji i danas tu postoji. U narodu je ta voda poznata kao lekovita, pa je ovo mesto često posećeno od strane vernika i putnika namernika.

Kurir.rs/RINA