Radnici Modne konfekcije "7. juli" koji su posle neuspešne privatizacije ostali na ulici, ne uspevaju da reše problem povezivanja radnog staža i zdravstvenog osiguranja. Bivši vlasnik je iz fabrike odneo sve, čak i instalacije i kablove iz zidova.

KURŠUMLIJA- Proizvodi radnika Modne konfekcije "7. juli" u Kuršumliji nekada su se nosili u zemlji i inostranstvu. Šili su i za najpoznatije svetske modne brendove, a sada je najveći deo njih na ulici.

Devet godina od propale privatizacije, a pet od raskinutog kupoprodajnog ugovora, 370 radnika Modne konfekcije "7. juli" u Kuršumliji ne uspeva da reši problem povezivanja radnog staža i zdravstvenog osiguranja. Za ove namene potrebno je obezbediti oko 35 miliona dinara.

Zvezdan Milenković bivši radnik konfekcije kaže da su radnici platili najveću cenu pogrešne privatizacije.

"Šta ćemo sa tim zdravstvenim osiguranjem, sa zdravstvenom knjižicom, to nam je prioritet da završimo, kao i radni staž. Sa povezivanjem radnog staža, mnogi radnici bi otišli u penziju", kaže Milenković.

Bivši direktor konfekcije Borivoje Urošević kaže da je ovo primer pljačkaške privatizacije, koja je za posledicu imala otuđenje gotovo kompletne imovine nekada uspešne firme.

"Sve instalacije su povađene i prodate, kablovi i parni kotao i kompletan restoran za ishranu radnika. Sve je to prodato, samo su ostali goli zidovi. Kako je to bivši vlasnik prodao, to treba da odgovori Agencija za privatizaciju, pa se pitamo kako je to njemu dozvoljeno", kaže Urošević.

U lokalnoj samoupravi kažu da se i pored brojnih obećanja u prethodnom periodu, koja su se po pravilu pojačavala uoči izbora, nije se dalje odmaklo od početka. Nije pomoglo ni formiranje nove firme, koja je trebalo da se ugasi, odmah nakon rešavanja problema radnika.

"Mi smo imali neke pripremljene zaključke, ali ne i zaključak Vlade da se to povezivanje odradi. Trebalo bi da zakažemo sastanak u Ministarstvu finansija, u narednih desetak dana, da se to razjasni", kaže predsednik opštine Kuršumlija Radoljub Vidić, prenpsi RTS.

Opština Kuršumlija dobila je na korišćenje oko 5.000 metara kvadratnih prostora nekadašnje poslovne zgrade ove fabrike, koja jedino nije otuđena.