"Miris se oseća naročito uveče, kad je mrak i magla. To je strahovito i nesnošljivo. Ja pamtim da sam tu kao dete hvatao ribe, kupali smo se, pravili jazeve, a voda je bila čista za piće", kaže Milutin Petrović iz sela Đurevac

Reka Blatašnica, koja protiče kroz Blace i uliva se u Rasinu, u neposrednoj blizini njenog ušća u jezero Ćelije, pretvorena je u kolektor kanalizacionih i otpadnih voda. Oko hiljadu stanovnika blačkih sela, koji žive uz ovu reku, kažu da su ugroženi njihovo zdravlje i opstanak.

Već dvadesetak godina u reci Blatašnici, od Blaca pa do njenog ulivanja u Rasinu, prema tvrdnji meštana, nema živog sveta. Zbog nesnosnog smrada, koji se kilometrima naokolo širi, život pored ovakve reke za njih je nepodnošljiv.

"Miris se oseća naročito uveče, kad je mrak i magla. To je strahovito i nesnošljivo. Ja pamtim da sam tu kao dete hvatao ribe, kupali smo se, pravili jazeve, a voda je bila čista za piće", kaže Milutin Petrović iz sela Đurevac.

Osamdesetih godina prošlog veka Blace je izgradilo postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda, ali je ono, zbog visokih troškova, radilo samo nekoliko godina.

Predsednik opštine Radoje Krstović kaže da su poslednjih nekoliko meseci, sa partnerima iz EU i domaćim stručnjacima, intenzivirani poslovi na pripremi dokumentacije za izgradnju novog kolektora, koji bi se gradio pored postojećeg, na površini od nekoliko hektara.

"Ja se nadam da ćemo do marta meseca završiti projektnu dokumentaciju. Kada dođemo do glavnog projekta očekujem nastavak saradnje sa predstavnicima Irske u realizaciji ove, veoma značajne investicije za opštinu Blace", kaže Krstović.

Ovaj projekat, koji predviđa kompletnu zaštitu reka i hidroakumulacije Ćelije, odakle se nekoliko opština u Rasinskom okrugu snabdeva vodom, finansiraće Evropska unija, a njegova realizacija odvijaće se u narednih nekoliko godina.