Po rečima prof. dr. Boža Dalmacije u pijaćoj vodi arsena ima na području Srednjeg Banata, u delu oko Subotice, Sombora, Bačke Palanke, Šida i u manjem delu u okolini Kovina

NOVI SAD - Profesor na Katedri zaštite voda na Departmanu za hemiju, biohemiju i zaštitu životne sredine Prirodnomatematičkog fakulteta u Novom Sadu, prof. dr Božo Dalmacija izjavio je da oko 800.000 vojvođana pije vodu u kojoj ima arsena.

On je potvrdio tačnost podatka da je pijaća voda u Vojvodini najslabijeg kvaliteta u Srbiji, koji je pre nekoliko dana saopštila republička Agencija za zaštitu životne sredine.

Dalmacija je povodom Svetskog dana voda rekao da je voda za piće u Vojvodini uvek bila najmanjeg kvaliteta u Srbiji, te da sličan problem postoji i u Mađarskoj, pa je u saradnji sa mađarskim partnerom pokrenut projekat poboljšanja kvaliteta vode koji se finansira iz IPA fondova međugranične saradnje Srbije i Mađarske.

„U najvećem delu Vojvodine za piće se koriste podzemne vode koje su lošeg kvaliteta, u njima ima arsena koji je kancerogen, natrijuma koji nije toksičan, ali koji u vodu donosi previše soli koja bitno utiče na krvni pritisak ljudi“, rekao je Dalmacija, dodajući da voda za piće u Vojvodini ima i povišen procenat gvožđa i mangana, kao i amonijaka koji utiče na razvoj mikroorganizama u cevovodima.

Po Dalamacijinim rečima u pijaćoj vodi arsena ima na području Srednjeg Banata, u delu oko Subotice, Sombora, Bačke Palanke, Šida i u manjem delu u okolini Kovina.

"Projekat, koji je finansiran iz IPA fonda, omogućio nam je da konstruišemo poluindustrijsko postrojenje (PILOT) koje je prenosivo i pomoću koga smo u mogućnosti da odredimo način na koji bi se mogao poboljšati kvalitet vode i ukloniti štetne materije“ rekao je Dalmacija, dodajući da u Mađarskoj 1.800.000 ljudi pije vodu koja u sebi ima arsena.

On je objasnio da postoje dva načina za rešavanje problema kvaliteta vode. Jedan je da se iz delova gde je kvalitet vode dobar prave regionalni vodovodi kojima bi se vodom snabdevala područja u kojima je kvalitet slabiji, a drugi način je uklanjanje arsena i drugih štetnih materija iz vode upotrebom različitih tehnologija.

„Uradili smo projekat po kome bi u periodu od šest - sedam godina rešili problem sa arsenom u vodi, a za ukupno 20 godina kompletan problem vode u Vojvodini bi bio rešen“, istakao je Dalmacija dodajući da je za rešavanje problema kvaliteta vode u celoj Vojvodini potrebno oko 700 miliona evra, dok bi za rešavanje problema sa arsenom bilo potrebno 400 miliona evra.

Taj projekat bi se, po rečima prof. dr Bože Dalmacije, finansirao iz tri izvora - Evropska unija bi izdvojila trećinu sredstava, druga trećina bi bila izdvojena iz republičkog budžeta, dok bi preostalu trećinu obezbedile lokalne zajednice podizanjem kredita ili na neki drugi način.

„Vremenski rokovi od sedam, odnosno 20 godina i navedene vrednosti projekta važe isključivo u slučaju da se u realizaciju projekta krene odmah“, naglasio je Dalmacija, dodajući da će sredstva od Evropeske unije za ovu namenu Srbiji biti dostupna odmah po dobijanju datuma za početak pregovora o pristupanju EU.