Slavoljub, nastavnik u penziji, tako izražava bunt zbog drskosti policajca koji je za metar i po rastojanja od predviđene zone insistirao da kaznu naplati odmah

BEOGRAD - Sve više građana u Srbiji odlučuje se da, umesto da plate kaznu, idu u zatvor. Prema podacima Prekršajnog suda u Šapcu, takvih je od početka godine 44. Da se nađu iza rešetaka, uglavnom su se odlučivali muškarci, a razlog, kako kažu, nije uvek nedostatak novca, već i inat.

Od početka godine Šapčani sve češće novčane kazne zamenjuju zatvorskim. Slavoljub Jovanović je spakovao stvari i krenuo u zatvor, jer nije želeo da plati kaznu od 5.000 dinara za pogrešno parkiranje.

Ovaj šabački nastavnik u penziji kaže da tako izražava bunt zbog drskosti policajca koji je za metar i po rastojanja od predviđene zone insistirao da kaznu naplati odmah.

"Razočaran sam ponašanjem policajca. Ipak sam ja čovek koji ima 70 godina a on, po mojoj proceni, upola manje od mene. Ja sam se i ranije parkirao na istom mestu, verovatno sam i tada grešio, ali nije naišao niko da me kazni. Za tih metar i po, na svakih 30 centimetara meni treba da platim jedan dan zatvora", kaže Slavoljub.

U Prekršajnom sudu, koji je po broju predmeta najopterećeniji, ali i najažurniji u Srbiji, kažu da se od četiri opštine, na ovakav korak, samo u Šapcu odluči više od 170 građana godišnje.

Predsednik Prekršajnog suda u Šapcu Vladan Kovanović kaže da se taj broj predmeta kreće od 350 do 250 na području celog suda, tako da, kako kaže, to nije neki veliki broj procentualno u odnosu na broj predmeta na godišnjem nivou.

U sudu dodaju da se od 22.000 predmeta, većina odnosi na saobraćajne prekršaje, a ostatak na zahteve komunalne policije, javnih preduzeća i na narušavanje javnog reda i mira.

Da se nađu iza rešetaka, u trajanju od pet do 60 dana, umesto novčane kazne, uglavnom su se odlučivali muškarci, ali i poneka žena. Razlog, kako kažu, nije uvek nedostatak novca, već i inat zbog stava da je prekršaj "sitan".

Šapčani, ipak tvrde da su novčane kazne prevelike za naše uslove, jer jedan zatvorski dan košta hiljadu dinara.