U ovo vreme ekonomske krize mnogo je teže sakupiti sredstva za razminiranje, nego pre četiri, pet godina, rekao je zamenik direktora Međunardne fondacije za jačanje bezbednosti (ITF) koja obezbeđuje donacije za protivminske aktivnosti Goran Gačnik

JAGODINA - Zamenik direktora Međunarodne fondacije za jačanje bezbednosti (ITF) koja obezbeđuje donacije za protivminske aktivnosti Goran Gačnik izjavio je da je sve teže sakupiti sredstva za humanitarno razminiranje područja u kojima su vođeni ratovi.

"U ovo vreme ekonomske krize mnogo je teže sakupiti sredstva za razminiranje, nego pre četiri, pet godina", rekao je Gačnik, povodom Međunarodnog dana obaveštenosti o minama i pomoći u deminiranju 4. aprila.

"Mi smo do sada sakupili 375.000.000 dolara od 98 zemalja, za ceo region, a radimo i u centralnoj Aziji, Zakavkazju, na Bliskom istoku", rekao je Gačnik i napomenuo da "nije reč o kreditu, već čist poklon za jednu državu ili Centar za razminiranje".

Nivo donacija koji je bio nekada fokusiran u ovaj region nije više takav, a i površina pod minama je manje, međutim ITF se ne povlači sa ovog područja iako veliki donatori žele pomoći Avganistanu, Iraku, Siriji, Maliju..., ali i da se vrate i povećaju učinak u jugosistočnoj Aziji, bivšoj Burmi, Kambodži, Laosu, Vijetnamu.

Dakle, održati nivo danacija na istom nivou kao pre četiri, pet godina u ovoj regiji je teško, dodao je on.

Gačnik je pohvalio rad Centra za razminiranje Srbije, posebno, kako je rekao, u oblasti otkrivanja u uništavanja kasetne municije.

"Uspesi, znanje i iskustva srpskog Centra za razminiranje, posebno kasetne municije, prenose se u druge države", rekao je Gačnik.

"Sada sam se vratio iz Libanona i održao sam radni sastanak i zamolio direktora Centra za razminiranje Srbije Petra Mihajlovića da dođe u Ljubljanu na susret Centra za razminiranje sveta, da iznese iskustva", rekao je Gačnik.

Razmena međunarodnih iskustava u poboljšavaju način rada Centara za razminiranje i smanjuje troškove, ocenio je on.

Gačnik je dodao da "mnogi u svetu mogu mnogo da nauče od Centra za razminiranje Srbije" i dodao da ITF ima dobru saradnju sa Centrima za razminiranje u Hrvastkoj, Bosni i Hercegovini (BiH), Albaniji, Makedoniji, Crnoj Gori, Azerbejdžanu, i na zajedničkim sastancima Centra za razminiranje, Srbija uvek pokaže neki novitet, neko svoje viđenje i iskustvo na zahvatima razminiranja".

"Centar za razminiranje u Srbiji je poslednji formiran u ovoj regiji i mogu slobodno reći da će biti jedan od prvih koji će završiti svoj posao, to je uspeh", rekao je Gačnik i istakao da srpski centar za razminiranje "svoje ugovorene obaveze prema ITF, ispunjava na vreme, uspešno i transparentno".

To međunarodna zajednica i ITF zahtevaju, da znaju gde i zašto ulažu sredstva, dodao je on.

Na pitanje ko vrši razminiranje Kopnene zone bezbednosti i administartivne granice sa Kosovom, Gačnik je rekao da to radi Škola za obuku pasa za razminiranje iz BiH.

Reč je o nevladinoj organizaciji koja ima akreditaciju i Srbije i Kosova i pod stalnim je nadzorom ITF i donatora, objasnio je Gačnik. Nezavisni su i verujemo da je taj njihov rad korektan, dodao je Gačnik i napomenuo da rad stručnjak ove škole, kontrolišu "meritorne organizacije i UNMIK, i stanovništvo i srpske i albanske nacionalnosti u ovom delu može biti sigurno, verujte mi".